Z ogromną satysfakcją prezentujemy statuetkę Pomorskiej Nagrody dla Liderek i Liderów Kultury, noszącej imię Teodory Gulgowskiej! To właśnie ten symbol, to wyróżnienie powędruje do rąk wybitnych osób, które swoją pasją, zaangażowaniem i twórczą energią kształtują bogate życie kulturalne naszego Pomorza, inspirując się niezwykłym dziedzictwem Patronki. Kto został nominowany? O tym dowiecie się z tej informacji: O tym dowiecie się z tej informacji: Poznaj osoby nominowane do Pomorskiej Nagrody dla Liderek i Liderów Kultury — Nagrody Teodory.
O Nagrodzie Teodory
Pomorska Nagroda dla Liderek i Liderów Kultury – Nagroda Teodory została zainicjowana przez Samorząd Województwa Pomorskiego, a jej organizatorem jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Nagroda ma na celu wyróżnienie i uhonorowanie osób, które wykorzystują działania kulturalne jako narzędzie do budowania pozytywnej zmiany w swoich lokalnych społecznościach. Uroczysta inauguracja Nagrody Teodory odbyła się w roku 2024 podczas 1. Dnia Działających w Kulturze (28 maja 2024 roku) w NCK — Centrum św. Jana w Gdańsku.
Jak powstawała statuetka?
Proces wyłaniania tego wyjątkowego symbolu był dla nas niezwykle ważny. Przypominamy, że ogłosiliśmy otwarty konkurs na projekt statuetki, na który wpłynęło aż 107 inspirujących propozycji od twórców z całego kraju. Komisja Konkursowa z wielką starannością i zaangażowaniem analizowała wszystkie nadesłane prace, dążąc do wyboru projektu, który najlepiej odda ideę Nagrody Teodory i stanie się jej rozpoznawalnym znakiem. Choć ostatecznie nie wyłoniliśmy zwycięzcy spośród tych zgłoszeń, wiele z nich zasługiwało na uwagę i docenienie za kreatywność i ciekawe podejście do tematu. To właśnie te inspiracje oraz dalsze poszukiwania doprowadziły nas do ostatecznej koncepcji statuetki, którą z dumą dziś prezentujemy.
Poznajcie statuetkę!
Oto ona:

opis statuetki
O autorce
Autorką tej wyjątkowej koncepcji jest Blanka Byrwa

Blanka Byrwa – projektantka i artystka działająca na styku sztuki, nauki i ekologii. Specjalizuje się w tworzeniu biomateriałów z alg bałtyckich, a jej projekt „Glony” angażuje społeczność w ochronę Morza Bałtyckiego, łącząc sztukę z edukacją ekologiczną. Jest autorką i kuratorką wystaw na Gdynia Design Days, m.in. „Glony” (2022, 2023), „Odpady” (2023) oraz „Bioplastico?” (2024). Jej prace były prezentowane na HANSEartWORKS (2024) i w Instytucie Dizajnu w Kielcach. Współpracuje z ASP i UG, prowadząc warsztaty z biomateriałów i projektowania cyrkularnego. Jako prezes Fundacji CUMY współtworzyła Makerspace w Stoczni Gdańskiej, realizując projekty takie jak „Projekt Stocznia” i „reTrylinka”.
Wkrótce Gala Wręczenia Nagród!
Już wkrótce będziemy mieli zaszczyt wręczyć te piękne statuetki pierwszym Laureatom Nagrody Teodory podczas uroczystej gali Dnia Działających w Kulturze, 29 maja 2025 roku!
Patronka Nagrody: Teodora Gulgowska
Ta wyjątkowa nagroda nosi imię Teodory Gulgowskiej (1860-1951), wybitnej liderki społecznej i animatorki kultury ludowej na Kaszubach. Jej pasja, zaangażowanie i inicjatywa, dzięki której powstało pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu we Wdzydzach, stanowią dla nas nieustanne źródło inspiracji i przypominają o sile oddolnych działań w krzewieniu kultury.
Do zobaczenia 29 maja!