04.12.2009 - 04.12.2009

Jublieusz Lawrence'a Okey Ugwu

Zapraszamy na wieczór jubileuszowy poświęcony niepowtarzalnej, jedynej w swoim rodzaju postaci - Larremu Okey Ugwu i 25 - leciu  jego artystycznej działalności. Impreza pod nazwą 25 degrees in the Shade odbędzie się 04.12.2009 r. w spockim Sfinksie.

Wystąpią zespoły założone i prowadzone przez Larrego oraz zaprzyjaźnieni z nim muzycy.  Zaplanowano również inne atrakcje… tańce, śpiewy i liczne niespodzianki, m in. jazz jam.

Wstęp wolny.

         Nie ma w Trójmieście osoby, która nie kojarzyłaby uśmiechniętej twarzy tego Nigeryjczyka, który już od ponad dwudziestu lat żyje, tworzy i rozwija się w Trójmieście. Larry jest zjawiskiem o ogromnej sile oddziaływania. Nie sposób wyliczyć wszystkich jego wcieleń i etapów artystycznych, a także zawodowych. Jest on bez wątpienia jedyną osobą która udowodniła, iż można jednocześnie być artystą i urzędnikiem.  Larry Okey Ugwu przeszedł wszystkie szczeble pełnowymiarowego artysty. Jest laureatem wielu konkursów. Zagrał w licznych serialach, filmach i przedstawieniach teatralnych. Występował m. in. na deskach Teatru Wybrzeże, Teatru Muzycznego w Gdyni czy Teatru Capitol we Wrocławiu. Na uwagę zasługują jego niezapomniane kreacje w musicalach Hair czy Sen Nocy Letniej. Współpracował z takimi muzykami, jak Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer, Tymon Tymański, Smolik, Przemysław Dyakowski, czy z zespołem Leszcze. Brał udział w nagraniu płyt Smolika pt.: Smolik- utwór Alili, Leszczy w utworze Irena moja miłość, Możdżera pt.: Rewizor, Kury Polovirus - Nie mam jaj, Dyakowskiego Melisa, Tomka Łosowskiego i wielu innych. W 2005 roku wydał płytę Lustereczko ze swoim zespołem Ikenga Drummers. W najbliższym czasie planuje nagranie płyt z Biafrą, Ikenga Drummers oraz z zespołem Dreadless Lions. Obecnie Larry jest Dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, ale także założycielem Pomorskiego Stowarzyszenia Integracji Kultur i Sztuki Jeden Świat w Sopocie. Jest animatorem kultury, który wciąż aktywnie uczestniczy, nie tylko w promowaniu Afrykańskiej kultury, ale także kultur i sztuk z całego świata. Poprzez swoją działalność uczy młodzież i dzieci otwartego spojrzenia na różnorodność naszego globu. Dzięki Larremu nasze Trójmiasto zyskało nową wartość w kulturze. I to nie tylko poprzez ogromny wkład w jej różnorodność, ale  także poprzez krzewienie pojęć tolerancji i zrozumienia dla innych kultur i ludzi.

 

Za to Larremu należy się nasz szacunek i podziękowanie.