24.10.2005 - 24.10.2005

Muzyczne Forum Młodych

Muzyczne Forum Młodych - konceret XXVI: Joanna Kreft - skrzypce, Julia Borecko - fortepian; Duet fortepianowy: Mirosława Lachowska, Edgar Wiersocki

W programie:
Wolfgang Amadeusz Mozart - Sonata B-dur na skrzypce i fortepian K. V. 378: Allegro moderato, Andantino sostenuto e cantabile, Rondo. Allegro
G.eorges Bizet/Pablo Sarasate - Fantazja na tematy z opery „Carmen” op. 25
***
Franz Schuber - Polonez D-dur op. 61 nr 4
Wolfgang Amadeusz Mozart - Temat z wariacjami G-dur K.V. 501
Franz Schubert - Allegro a-moll “LebensstĂĽrme” op. 144
Antonin Dvoøák - Taniec słowiański c-moll op. 46 nr 7
Francis Poulenc - Sonata (1918): PrÓlude, Rustique, Final Vlastimil Lejsek (*1927) - Tańce brazylijskie

Koncert odbędzie się w sali koncertowej Akademii Muzycznej, ul. łąkowa 1/2
Bilety
- 7 zł do nabycia w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem. Dla uczniów i studentów - wstęp wolny.

Joanna Kreft naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku lat 7 w PSM w Gdyni, którą ukończyła z wyróżnieniem (klasa B. Zbrzyskiej). Od r. 2002 jest uczennicą prof. Krystyny Jureckiej w PSM II st. im. F. Chopina w Gdańsku – Wrzeszczu. Swoje umiejętności rozwijała również w oparciu o instrumenty z epoki średniowiecza i baroku. W r. 2000 zajęła I miejsce w I Konkursie Skrzypcowym Polski Płn. W Gdyni. W 2001 otrzymała IV nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Skrzypiec w Olsztynie. W 2003 laureatka IV nagrody Ogólnopolskiego Konkursu im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu oraz wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie „Młody Paganini” w Legnicy. W r. 2004 zajęła III miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Skrzypiec w Warszawie. W tym samym roku zakwalifikowała się do finału Międzynarodowego Konkursu w Fermo (Włochy). Od r. 2003 jest pod opieką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W r. 2005 zdobyła III nagrodę na VI Ogólnopolskim Konkursie Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie.

Julia Borejko – absolwentka ZSM w Toruniu w klasie fortepianu prof. K. Popowej – Zydroń. Pod kierunkiem tego samego pedagoga kształciła się w gdańskiej Akademii Muzycznej, gdzie w r. 2001 otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Również z wyróżnieniem ukończyła studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu ad. W. ?witały. Od r. 2001 pracuje w gdańskiej Akademii Muzycznej, a także w Szkole Muzycznej II st. im. F. Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu. Laureatka konkursów krajowych i międzynarodowych, m. in.: Ogólnopolskiego Konkursu w Koninie, 1990 – I nagroda, Ogólnopolskiego Konkursu im. W. A. Mozarta w Gdańsku, 1991 – I nagroda, Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Chopina w Szafarni, 1993 – II nagroda, Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Liszta we Wrocławiu, 1997 – wyróżnienie dla „osobowości artystycznej”, XIII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w łodzi, 1998 – I miejsce i nagroda Rektora Akademii Muzycznej w Hamburgu, I Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie, 1998 – IV nagroda, XXIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, 1999 – laureatka „Estrady Młodych”, VI Europejskiego Konkursu im. F. Chopina w Darmstadt, 1999 – półfinalistka, II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku, 2000 – wyróżnienie oraz nagroda Międzynarodowego Towarzystwa im. J. Brahmsa w Hamburgu za najlepsze wykonanie utworu Brahmsa. W r. 2000 uczestniczyła w XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie. Koncertuje jako solistka i kameralistka. W latach 1990 – 1995 należała do grona stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W r. 2000 stypendystka Ministerstwa Kultury. Rok później uhonorowana toruńską nagrodą „Srebrnej Karety” oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców. Koncertowała w wielu miastach Polski, a także w Niemczech, Szwecji, Włoszech, Norwegii, Bułgarii i Czechach. Od r. 2003 akompaniuje wyróżniającym się skrzypkom na krajowych i międzynarodowych konkursach.

Mirosława Lachowska - ur.1984 w Poznaniu. Studentka III roku Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. K. Popowej-Zydroń. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów pianistycznych, m.in. zdobyła II nagrodę oraz nagrodę za interpretację mazurka Karola Szymanowskiego na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Mazurkowe Igrzyska” w Czechowicach – Dziedzicach (1999), nagrodę specjalną za wykonanie „Intermezza polacco” I. J. Paderewskiego w IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim (2000), II nagrodę w II Ogólnopolskim Konkursie Kameralistyki Fortepianowej w Częstochowie (2001), I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim im. Wł. Kędry w łodzi (2002), jest finalistką I Międzyuczelnianego Konkursu Chopinowskiego im. M. Magina w łodzi (2004) oraz stypendystką Ministra Kultury (2005).

Edgar Wiersocki - ur. 1985 w Pogorodnie (Białoruś). Student II roku Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala.

Mirka i Edgar grają razem w duecie fortepianowym od października 2004. Pracują pod kierunkiem prof. Anny Prabuckiej – Firlej oraz mgr Aleksandry Mozgiel. W kwietniu 2005 zdobyli I nagrodę na XIV Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku (Czechy). Koncertowali w wielu miastach Polski. W sierpniu 2005 uczestniczyli w kursie dla duetów fortepianowych w ramach Kursów Mistrzowskich Tel-Hai w Izraelu, gdzie pracowali pod kierunkiem prof. Nicolai Petrova z Konserwatorium im. P. Czajowskiego w Moskwie i zostali uhonorowani nagrodą The Sara Lahat Scholarship Prize.

Organizatorzy: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdańsku, Filharmonia Bałtycka, FBB Musica Mundi.

Muzyczne Forum Młodych to zapoczątkowany w październiku 2004 roku cykl koncertów służących promocji młodych artystów z Pomorza, Polski oraz z zagranicy. Projekt jest realizowany dzięki współpracy czterech pomorskich instytucji kultury: Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Filharmonii Bałtyckiej, Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku i Fundacji Barbary Bieleckiej Musica Mundi. Do czerwca 2005 roku w ramach Muzycznego Forum Młodych odbyły się 24 koncerty młodych wykonawców.
Po wakacyjnej przerwie cykl wznawia swoje działanie. Od października do grudnia 2005 organizatorzy zaproszą melomanów na 6 koncertów, które odbywać się będą w poniedziałki o godz. 19.00 w salach koncertowych Filharmonii Bałtyckiej, Akademii Muzycznej oraz Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku. Wśród wykonawców usłyszymy uczestników i laureatów międzynarodowych konkursów wykonawczych. Podobnie jak w poprzednim sezonie, cyklowi towarzyszyć będzie Plebiscyt Publiczności na najlepszego wykonawcę Muzycznego Forum Młodych. Na specjalnych kartach wydawanych publiczności wraz z biletem lub zaproszeniem można oceniać występy. Najlepsze wykonanie zostanie uhonorowane na zakończenie cyklu (19 grudnia) nagrodą pieniężną. Przewidziano również nagrodę dla najaktywniejszego bywalca cyklu koncertów (w postaci talonu na zakupy w sieci EMPiK o wartości 700 zł). W losowaniu nagrody udział wezmą karty do głosowania tych osób, które uczestniczyły w największej ilości koncertów Muzycznego Forum Młodych (w okresie październik 2005 – grudzień 2005).

Projekt Muzyczne Forum Młodych objęty jest mecenatem i patronatem honorowym Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.