20 07.2019

Literacka wizja lokalna - Wycieczka w ramach projektu "Czytanie Pomorza"

NCK - Ratusz Staromiejski

▌Bilety wyprzedane, zapraszamy na kolejne wycieczki po wakacjach.

Zapraszamy na kolejną w tym sezonie wycieczkę literacką w ramach projektu „Czytanie Pomorza”.

Tym razem będziemy podróżować szlakiem miejsc związanych z Lechem Bądkowskim – pisarzem, dziennikarzem, tłumaczem, działaczem społecznym i politycznym, współtwórcą Zrzeszenia Kaszubskiego.

Przewodniczką wycieczki będzie Miłosława Kosmulska – wnuczka twórcy.

Trasa podróży obejmie: Wdzydze Kiszewskie, Łączyńską Hutę, Gdańsk Wrzeszcz oraz gdańskie Główne Miasto.

 

wstęp: bilety 15 zł, do nabycia Księgarnia PWN, Gdańsk, ul. Korzenna 33/35 (od 5 lipca)

start: godz. 10.00

miejsce zbiórki: NCK - Ratusz Staromiejski

 

Wprowadzenie do wycieczki:

 

Lech Bądkowski – buntownik z wyboru

Lech Bądkowski – jeśli ktoś chce w krótkich słowach powiedzieć kim był, to najczęściej wykorzystuje słowa znajdujące się na jego pomniku, na cmentarzu: pisarz, żołnierz, obywatel. Są to słowa trafne, ale obejmują jedynie wycinek tego, kim rzeczywiście był. Bądkowski, urodzony w Toruniu, ukochał Gdańsk i Kaszuby. Tutaj było jego miejsce. Tutaj przyjechał z Anglii po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej. Przyjechał, choć nie musiał. Ale bardzo chciał.

Chciałabym zabrać Państwa w, jak się wydaje, najważniejsze dla niego miejsca w rejonie Kaszub i Trójmiasta: Wdzydze Kiszewskie, Łączyńska Huta i Gdańsk. Chciałabym pokazać gdzie pracował i odpoczywał. Miejsca, które pojawiły się w jego życiu jako skutek działań na rzecz regionu pomorskiego. Miejsca, w których tworzył, o których tworzył, w których spotykał się z innymi ważnymi dla siebie ludźmi.

W styczniu 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Lecha Bądkowskiego. Jest to dobry moment na przypomnienie jego prac literackich, a także swoiste podsumowanie – co z jego pracy pozostało do dziś.

Miłosława Kosmulska

 

Miłosława Kosmulska – wnuczka Lecha Bądkowskiego. Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Jako temat swojej pracy magisterskiej wybrała epistolografię Bądkowskiego. Skutkiem tego w 2009 roku ukazała się książka Jak Bądkowski ze Słomczyńskim... Literackie listy z pieprzem. W 2013 była, razem z mamą Sławiną Kosmulską, pomysłodawczynią i realizatorką wystawy komiksowej Lech Bądkowski – obrazy z życia. W 2014 roku, razem z Janiną Borchmann, przygotowała książkę Lech Bądkowski – 30 lat później. Badała też język mówiony i pisany Lecha Bądkowskiego, co opisała w krótkiej pracy, oczekującej na wydanie.