10 12.2020

Nowa Muzyka w Starym Ratuszu / Dźwiękowe ogrody zimowe

Kanał You Tube NCK

Nadbałtyckie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Muzyki Elektroakustycznej oraz Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku, zapraszają na koncert pt. Dźwiękowe ogrody zimowe (cykl Nowa Muzyka w Starym Ratuszu),

Powoli zbliża się zima, a wraz z nią ostatni w tym roku koncert z cyklu Nowa Muzyka w Starym Ratuszu. Odbędzie się on co prawda na Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, jednak z powodu obowiązujących obostrzeń zostanie on zarejestrowany na potrzeby  wydarzenia emitowanego za  pośrednictwem kanału YouTube. Brakuje nam bardzo kontaktu ze słuchaczami i zapewne wielu z Państwa tęskni za normalnymi koncertami. Miejmy zatem nadzieję, że już wkrótce nadejdzie czas, gdy znów zasiądą Państwo w pięknej Sali Mieszczańskiej, aby wysłuchać koncertu „na żywo”!

Tymczasem grudniowy koncert połączy kompozycje pochodzące z różnych stron świata, napisane w różnych okresach czasu, na różne instrumenty. Kompozycje, które reprezentują odmienne stylistyki. To co je łączy, to oczywiście elektronika.

Usłyszymy zatem utwory niemieckiego kompozytora Michaela Beila, pochodzącej z Rumunii Doiny Rotaru, polskie dzieła na instrumenty klawiszowe, autorstwa Pawła Mykietyna i Tomasza Sikorskiego. Solowy występ Marcina Dymitera (znanego jako Emiter). Ostatni z wyżej wymienionych twórców przedstawi fragmenty swojej najnowszej płyty AO Music for Small Electronic Objects, Beats, Tape and Voice. Dariusz Mazurowski, który poprowadzi dla Państwa ten koncert, wykona autorski utwór, który powstał co prawda przed siedmiu laty, ale usłyszą go Państwo w nowej wersji, zawierającej odniesienia do aktualnej sytuacji, w której się znaleźliśmy. Premiera w czwartek10 grudnia 2020 o 19:00.

Cały koncert będzie potem oczywiście dostępny w YouTube do obejrzenia w dowolnej chwili.

* * * * *

Program koncertu:

➡ Doina Rotaru Japanese Garden (2006) na flet basowy i taśmę
Rafał Jędrzejewski – flet basowy
Dariusz Mazurowski – komputer

➡ Paweł Mykietyn Klavierstücke for Casio CTK-731 synthesiser (2012) na syntezator
Igor Torbicki – syntezator

➡ Dariusz Mazurowski Mój śpiewnik polski (2013, nowa wersja 2020) na elektronikę, komputer i taśmę
Dariusz Mazurowski – komputer, analogowa i cyfrowa elektronika, gramofon

➡ Emiter A Dream (2020) na elektronikę / wideo Karolina Głusiec
Emiter Outro: From the Roots (2020) na elektronikę  / wideo Karolina Głusiec
Emiter (Marcin Dymiter) – elektronika

➡ Tomasz Sikorski Rondo (1984) na instrument klawiszowy
Igor Torbicki – syntezator

➡ Michael Beil Und Acht (1998) na akordeon i taśmę
Paweł Zagańczyk – akordeon
Dariusz Mazurowski – komputer

* * * * *

Koordynacja artystyczna, produkcja : Monika Łajming, Krzysztof Olczak, Dariusz Mazurowski

Życzymy miłego odbioru!