okładka książki "Czarownice, mieszczki, pokutnice..." Rycina z wizerunkiem kobiety przy sekstancie
05.05.2021 - 05.05.2021

„Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne” – spotkanie wokół książki Michała Ślubowskiego | Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży

Z jednej strony święta Pelagia Jawnogrzesznica oraz Anna Krüger – ostatnia spalona na stosie gdańszczanka, której demon o imieniu Klaus obiecał piękne miejsce w piekle. Z drugiej – Elżbieta Koopman-Heweliusz i wachlarz współczesnych mieszkanek Gdańska, pielęgnujących dziedzictwo minionych wieków.

Zapraszamy 5 maja o godzinie 20.00 na profil Nadbałtyckiego Centrum Kultury na Facebooku na spotkanie z debiutancką książką Michała Ślubowskiego „Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne” (Wydawnictwo Marpress). Publikacja stanie się podstawą do rozmowy o prawach kobiet, ich pozycji społecznej, zawodowej i kulturowej na przestrzeni wieków.

Prowadzenie: Dominika Ikonnikow

 

Michał Ślubowski – absolwent Wydziału Historycznego UG, przewodnik po Górze Gradowej i Oliwie. Twórca strony „Gedanarium”, poświęconej historii Gdańska i życiu jego mieszkańców. Otrzymał Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska (2019), współpracuje z wieloma instytucjami kultury w mieście.

Dominika Ikonnikow – historyczka, gedanistka, radna dzielnicy Śródmieście. Współautorka trasy gdańskich emancypantek w „Szlaku Kobiet” pod red. Ewy Furgał, autorka trasy śladem działaczek polonijnych w Wolnym Mieście Gdańsku oraz koordynatorka cyklu popularnych wykładów Akademii Gdańska przy Instytucie Kultury Miejskiej. Zawodowo związana z Europejskim Centrum Solidarności.

 

Spotkanie organizowane w ramach projektu „Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży”. Więcej informacji:

https://www.nck.org.pl/pl/projekt/remusowa-kara-czyli-pomorze-w-podrozy

https://www.nck.org.pl/pl/aktualnosc/5027/remusowa-kara-czyli-pomorze-w-podrozy

 

Współorganizatorzy:

Wydawnictwo Marpress

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności