Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży

„Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży” to wieloletni projekt, który zakłada prezentację najciekawszych dokonań w dziedzinie kultury (literatura, muzyka, film, sztuki plastyczne i inne), powstałych na terenie Pomorza. Wzorem Remusa, tytułowego bohatera epopei kaszubskiej „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego, metaforycznie wypełniamy naszą karę (rodzaj wózka) dobrami pomorskiej kultury i wyjeżdżamy z nią do innych regionów Polski lub za granicę, by upowszechniać pomorską kulturę.

Pierwsza odsłona projektu miała miejsce w Muzeum Blekinge w Karlskronie w 2019 roku. Zorganizowaliśmy tam wystawę fotograficzną „Gdańsk Press Photo 2019”, na którą składał się wybór najlepszych fotografii autorstwa pomorskich reporterów, nagrodzonych w konkursie im. Zbigniewa Kosycarza. Ekspozycji towarzyszył pokaz filmu animowanego „Przygody Remusa” w reżyserii Piotra Zatonia i Ireny Brzeskiej. Wydarzenie stanowiło część programu obchodów World Heritage Days 2019 w Karlskronie.

koordynatorka: Agnieszka Domańska | agnieszka.domanska@nck.org.pl

_

Zdjęcie: „Mapa powiatu Słupsk z ilustracjami z zakresu geologii, prehistorii, historii kultury, etnografii, przyrody, przemysłu, działalności zarobkowej i sportu”, Rudolf Hardow, 1932, źródło: Bałtycka Biblioteka Cyfrowa