Fragment okładki książki, neon z napisem odessa pisany cyrylicą. Spotkanie z autorką Aleksandrą Majdzińską. 23 listopada 2022 Ratusz Staromeijski Gdańsk
23.11.2022

„Szalom bonjour Odessa” – spotkanie z Aleksandrą Majdzińską

Termin: 23 XI 2022, godz. 18.00

Wstęp: bezpłatny

Udogodnienia: pętla indukcyjna

 

Miasto z marzeń, stepowego pyłu i morskiej bryzy. Miasto handlu i sztuki. Ukraińskie, rosyjskie, żydowskie, francuskie, włoskie – swoje własne, odeskie.

W poszukiwaniu tropów po nieżyjącym ojcu narratorka prowadzi nas przez ulice i historię Odessy. Wędrujemy z nią od ociekających złotem plaż i cerkwi po katakumby, które latami były królestwem półświatka. Przytacza dowcipy, ogłoszenia z lokalnych gazet i rozmowy z odesytami i odesytkami. Wydeptuje swoje trasy na rynkach, w urzędach, na cmentarzach, w kościelnych archiwach. W efekcie powstaje portret Odessy, zanim przez miasto kolejny raz przetoczyła się historia i zmieniła jego oblicze.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki na stoisku Wydawnictwa Marpress.

 

Aleksandra Majdzińska

Pochodzi z małej miejscowości Stara Dąbrowa na Pomorzu. Pisarka, scenarzystka, tłumaczka, wieloletnia nauczycielka polonijna na Wschodzie. Za scenariusz do filmu „Mleczny brat” w reżyserii Vahrama Mkhitaryana zdobyła nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Złota Morela w Erywaniu i została nominowana do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Debiutowała w 2019 roku zbiorem „Morkut i inne opowiadania”.

 

Współorganizator: Wydawnictwo Marpress

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności