Wykład prof. Andrzeja Januszajtisa z cyklu "Zamki Pomorza Gdańskiego". Ratusz Staromiejski ul. Korzenna 33/35 Gdańsk. 15 lutego 2023, 17:30. Wstęp wolny. Grafika przedstawia elementy zamku przedstawiny w sposób artystyczny.
15.02.2023

Zamki Pomorza Gdańskiego. Kwidzyn – wykład prof. Andrzeja Januszajtisa

Termin: 15 II 2023, godz. 17.30;
Bilety: bezpłatny;
Miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

 

Cykl wykładów prof. Andrzeja Januszajtisa w roku 2023 nosi tytuł ,,Zamki Pomorza Gdańskiego’’. Zapraszamy na drugą edycję cyklu, która przybliży dość burzliwą historię Zamku w Kwidzynie.

Kwidzyn

Zamek w Kwidzynie zaczęto wznosić na przełomie XIII i XIV wieku. Większość prac  zakończono w latach 1340 -1350. Pierwotnie zamek stanowił samotne założenie, jednak później został połączony z katedrą, a jego narożna wieża została przekształcona w dzwonnicę. Budowla stała się siedzibą kapituły pomezańskiej i silnym centrum religijnym oraz polityczno-administracyjnym. Po ustaleniach drugiego pokoju toruńskiego Kwidzyn wraz z dominium biskupim został wchłonięty przez Zakon Krzyżacki. W 1478 roku wojska polskie zdobyły Kwidzyn. W wyniku kolejnych działań wojennych w I połowie XVI wieku, zamek został poważnie uszkodzony. Z czasem jednak odbudowano zniszczone części zamku. Przez lata zmieniał funkcje i wygląd. Jedną z ciekawostek jest fakt, że w 1709 roku w zamku zatrzymał się w nim car Rosji Piotr I. Inną ciekawostką jest to, że od 1936 do 1945 roku zamek był siedzibą hitlerowskiej szkoły Hitlerjugend HJ-Ostlandfuhrerschule. Po wkroczeniu do Kwidzyna Armia Czerwona zaczęła plądrować wnętrza zamku…

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.