zdjęcie plaży, na nim napis "MIASTOplażaLAS, warsztaty plenerowe"
15.04.2023

MIASTOplażaLAS - warsztat plenerowy | plaża

Termin: 15 IV 2023, godz. 10.00-13.00

Miejsce wydarzenia: Plaża w Gdyni Orłowie

Dla kogo: warsztaty rodzinne dla dzieci od 8 lat wraz z opiekunami;

Wstęp: bilety 30 zł (ulgowe) i 40 zł (normalne). www.nck.interticket.pl 

Kuratorki projektu: Aleksandra Kminikowska, Anna Zalewska-Andruszkiewicz

 

Wiosna, wiosna… Budzimy zmysły z zimowego letargu i zapraszamy Was na cykl trzech niecodziennych warsztatów w formacie spacerowym, podczas których eksplorować będziemy tytułowe przestrzenie. Otoczeni trójmiejskimi lasami, smagani zatokową bryzą przypominamy Wam nieśmiało, że mieszkamy w jednym z najpiękniejszych rejonów Polski. Wybierzcie się z nami w nieoczywistą podróż angażującą wszystkie zmysły. Celem warsztatów jest eksplorowanie naszej relacji z otaczającą nas w całej złożoności nie-ludzką naturą. Wielozmysłowe, czułe i świadome spojrzenie na krajobraz, w którym żyjemy i zrozumienie następstw zmian klimatycznych, których na co dzień doświadczamy. 

Pierwsze spotkanie przygotowane zostało we współpracy z Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie oraz Today We Have i koncentrować się będzie na zagadnieniach związanych ze zmianami klimatu i ich skutkami dla środowiska morskiego i brzegu morza. Spotkamy się 15 kwietnia 2023 r. na PLAŻY w Gdyni Orłowie. Podczas wspólnego spaceru poznamy zagrożenia dla strefy brzegowej wynikające z podnoszącego się poziomu morza oraz coraz częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Przyjrzymy się problemowi zanieczyszczania plaż przez ludzi, roli wydm jako naturalnych obiektów hydrotechnicznych, poznamy przyrodniczą rolę plaży jako granicy światów. W drugiej części naszego spotkania pomoczymy się w wodzie. Założymy wodery, w ręce weźmiemy dragi, pobierzemy próbki i pod okiem naukowców i edukatorów, zachowując należny dla tego mikroświata szacunek i delikatność, odkryjemy bioróżnorodność Bałtyku i poznamy podstawowe zagadnienia ekologii.

Autorem scenariusza drugiego spotkania jest Emiter (Marcin Dymiter). 20 maja 2023 r. zabierze nas w intrygującą podróż przez MIASTO, a kompasem wyznaczającym kierunek spaceru będzie dźwięk. Na ostatnie spotkanie wybierzemy się 3 czerwca 2023 r. do Gdańska Wrzeszcza z tancerkami i choreografkami związanymi z Fundacją Polka Dot: Natalią Chylińską, Katarzyną Kanią i Katarzyną Pastuszak. 

Każde z trzech spotkań uważne będzie śledzić Magdalena Świerczyńska-Dolot, dziennikarka radiowa, reporterka, autorka przewodników, prezeska Fundacji Audionomia. Magda stworzy dla Was podcasty, dźwiękowe zapisy każdego z warsztatów. 

 

Plan warsztatów:

PLAŻA

15.04.2023, godz. 10-13, Gdynia Orłowo 

Prowadzenie: Tomasz Kijewski, Izabela Kotyńska-Zielińska i Tymon Zieliński

Ocean of Changes

MIASTO

20.05.2023, godz. 11-14, Gdańsk Stare Miasto

Prowadzenie: Emiter (Marcin Dymiter)

LAS

3.06.2023, godz. 11-14, Gdańsk Wrzeszcz

Prowadzenie: Natalia Chylińska, Katarzyna Kania i Katarzyna Pastuszak

 

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Informacja o wydarzeniu na Facebooku

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.