zdjęcie organów w Centrum sw. Jana, biały ozdobny prospekt (obudowa instrumentu) i ceglane, filary gotyckiego zabytku
27.06.2023

„Odzyskane głosy. Powrót 30-głosowych organów bocznych.”- VI wykład. Cykl świętojański

Termin: 27 VI 2023, godz. 18.00
Koordynatorka: Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK
Prelegentka: mgr Iwona Berent, prof. Andrzej Szadejko;
Typ: piąty wykład z cyklu Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką.
Wykłady cykliczne w każdy ostatni wtorek miesiąca (z wyłączeniem lipca i sierpnia);
Bilety: wstęp bezpłatny;
Miejsce: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

Kościół św. Jana w Gdańsku zamknięty i nieużytkowany przez 50 lat po wojnie, w roku 2020 po 25 latach odbudowy odzyskał swój blask oraz... dźwięk. W latach 2017-2019 na swoje historyczne miejsce powrócił XVIII-wieczny prospekt organowy J. H. Meissnera oraz zrekonstruowany instrument organowy wg J.F. Rhodego z roku 1761.

Prelegenci: mgr Iwona Berent – absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, na kierunku Konserwatorstwo i muzealnictwo. W latach 2007-2020 nadzorowała prace przy odbudowie kościoła św. Jana w Gdańsku. Od 2006 r. Kierowniczka Biura Odbudowy kościoła św. Jana, obecnie kierowniczka Działu  Opieki nad Zabytkami w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

prof. Andrzej Szadejko – kompozytor, dyrygent, organista, organizator życia muzycznego. Profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku.  Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei. Ekspert w dziedzinie historycznego budownictwa organowego. Jest konsultantem a także sprawuje nadzór nad wieloma projektami organowymi w Polsce oraz na Litwie i w Belgii. Jest kuratorem organów w Centrum św. Jana w Gdańsku.

W 2020 r, zakończyła odbudowa i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na centrum kultury. To wyjątkowy obiekt, który nieczynny przez wiele dziesięcioleci – do lat 90. – obecnie znów jest dostępny dla artystów, turystów i mieszkańców Gdańska. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z  zachowanym dziedzictwem kulturowym tego wyjątkowego miejsca poprzez różne dziedziny nauki : historię, historię sztuki, architekturę, konserwację zabytków czy filologię klasyczną, czasami w sposób nieoczywisty i zaskakujący. Odkryjemy ciekawostki i detale, które nie są powszechnie znane, a zbadane i znane wąskiemu kręgowi specjalistów, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą.

Zobacz inne filmy z tego cyklu

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.