grafika komputerowa, niebieskie i zielone koła, fragmenty roślin, napis "dopóki ziemia... wystawa prac artystów z Polski i z Litwy"
12.08.2023 - 31.08.2023

„Dopóki Ziemia…”. Wystawa zbiorowa plastyków związanych z Trójmiastem

Termin: 13-31 VIII 2023, godz. 9.00-18.00

Wernisaż: 12 VIII 2023, godz. 14.00

Miejsce wydarzenia: NCK - Ratusz Staromiejski

Wstęp: wolny

Wystawa towarzysząca wydarzeniu Wilno w Gdańsku 2023

 

Wystawa zbiorowa plastyków związanych z Trójmiastem, odbywająca się cyklicznie od 2002 r. Jest to autorski projekt Pani Marii Borkowskiej–Flisek.

Tegoroczna wystawa jest szczególna - łączy się z 25-letnią społeczną działalnością Pani Marii Borkowskiej-Flisek, dzięki której artyści z Polski i Litwy prezentowali swoje dzieła i utwory w obu krajach, nawiązywali kontakty, zawiązywali przyjaźnie. 

Każdego roku wystawa nosi inny, zaproponowany przez Panią Marię temat, kierujący uwagę artystów na ważne bieżące problemy (w ubiegłych latach były to m.in. „Wody!!!”, „Gdańsk Miasto Wyjątkowe” „Drzewa. Póki jeszcze stoją”)

Temat kolejnej sierpniowej wystawy ukierunkowany jest znów na problem wiodący: troskę o Ziemię i jej istnienie, o to by pozostała niebieska z kosmosu, zielona w naszym otoczeniu i bezpieczna dla wszystkich.

Wernisaże każdorazowo wzbogacają koncerty uznanych lokalnych muzyków i poetów

W tym roku na akordeonie zagra Maciej Kacprzak – absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jest on laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Brał udział w nagraniu płyt : Study of contemporary accordion music (2014) oraz Academia Musica Judaica (2018). Był stypendystą programu kulturalnego Miasta Gdańska Młody Gdańszczanin oraz Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku. Występował na festiwalach: Warszawska Jesień, NeoArte, Nowe Fale, Mikstury Kultury, Nordic Baltic Festival Platform a także na deskach Teatru Miniatura w Gdańsku, Teatru w Oknie w Gdańsku, Teatru Atelier w Sopocie, Teatru Letniego w Szczecinie oraz Opery na Zamku w Szczecinie. Ważne miejsce w zainteresowaniach muzycznych Macieja Kacprzaka zajmuje muzyka klezmerska, stąd koncerty podczas Bałtyckich Dni Kultury Żydowskiej, Festiwalu Zbliżenia, Biografii Gdańskich oraz napisanie i wykonanie muzyki do próby czytanej Dybuka.

Artyści:

 1.Alicja Bach

2.Marcin Bildziuk

3.Izabela Borkowska

4.Danuta Joppek

5.Iwona Jurkiewicz

6.Wojciech Kołyszko

7.Elżbieta Kowalska-Matuszewska

8.Mariusz Kułakowski

9.Grażyna Kunicka

10.Katarzyna Kubala- Lauer

11.Czesław Fankidejski

12.Jacek Łuczak

13.Ada Majdzińska

14.Jakub Maliszewski

15.Jan Misiek

16.Anna Nowińska

17.Joanna Nurowska

18.Stanisław Olesiejuk

19.Anna Panek

20.Barbara Polkowska-Ugwu

21.Karolina Podoska

22Monika Sobczak -Konca

23.Beata Stankiewicz

24.Daria Sołtan-Krzyżyńska

25.Małgorzata Strożek

26.Katarzyna Ślusarska

27.Maria Świderek

28.Grażyna Tomaszewska-Sobko

29.Gabriela Trynkler

30.Arūnas Vaitkus

31.Ingrida Vaitkienė

32.Gintaras Žilys

33.Elma Šturmaitė

34.Virginijus Sutkus

35.Andrius Mosiejus

36. Virginijus Sutkus 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.