mikołajek nadmorski i napis "wiatr od morza pomorska nagroda literacka
20.10.2023

VI Gala Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza".

Termin wydarzenia: 20 października 2023, godz. 18.00

Wstęp: zaproszenia do odbioru w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, Targ Rakowy 5/6

Miejsce wydarzenia: NCK - Centrum św. Jana

Udogodnienia: pętla indukcyjna

 

Ten wieczór to święto pomorskiej książki. Przed nami gala wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza". Tego wieczoru poznamy laureatów w trzech kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku, Nagroda za Całokształt Pracy Twórczej. Dowiemy się, kto otrzyma wyróżnienie Nagroda Czytelników. Wręczona zostanie także Kaszubska Nagroda Literacka.

 

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” pracujące w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, prof. dr hab. Edmund Kizik, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska oraz Władysław Zawistowski po zapoznaniu się z blisko 400 pozycjami wydanymi na Pomorzu, o Pomorzu lub przez pomorskich twórców w 2022 roku, ogłosiło nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2022 w kategoriach:

 

Literacka Książka Roku: 

  • Wiktoria Bieżuńska„Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”, Wydawnictwo Cyranka 2022
  • Tadeusz Dąbrowski – „To jest fajka. Wiersze z lat 1999-2020”, PIW 2022
  • Łukasz Orbitowski – „Chodź ze mną”, Świat Książki 2022
  • Paweł Radziszewski – „Niepowinność”, Wydawnictwo Sine Qua Non 2022
  • Karolina Ubych – „Sonia, Piotrek i tajemnica rzygaczy”, Marpress 2022

 

Pomorska Książka Roku:

  • Waldemar Czachur, Peter Oliver Loew – „Nigdy więcej wojny. 1 września w kulturze pamięci Polski i Niemiec w latach 1945-1989”, Wydawnictwo Scholar 2022
  • Grzegorz Piątek – „Gdynia obiecana: miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”, Wydawnictwo W.A.B. 2022
  • Dobromiła Rzyska-Laube – „Zbiory artystyczne polskich ziemian na Pomorzu Nadwiślańskim od końca XVIII wieku po czasy dzisiejsze”, Muzeum Narodowe 2022
  • Katarzyna Włodkowska – „Na oczach wszystkich. Historia przypadku polskiego Fritzla”, Wielka Litera 2022

 

Nagrody wręczy Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Galę poprowadzi Władysław Zawistowski – dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego. Na saksofonie zagra Dariusz Herbasz.

Pomorską Nagrodę Literacką w obu kategoriach a także Nagrodę za Całokształt Pracy Twórczej oraz Kaszubską Nagrodę literacką stanowi statuetka „Wiatr od morza” oraz nagroda pieniężna. Wyróżnienie Nagroda Czytelników ma charakter honorowy.

Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

 

Tradycją jest, że część artystyczną gali powierzamy w ręce artystów, którzy przykładają dużą wagę do walorów literackich wykonywanych utworów. W tym roku gośćmi VI gali Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” będą: Mika Urbaniak, Victor Davies oraz Urszula Dudziak. Hipnotyzujący głos Miki Urbaniak, zaskakujące aranżacje Victora Daviesa oraz perfekcja i niezwykła skala Urszuli Dudziak gwarantują artystyczną ucztę. Podczas koncertu usłyszymy największe przeboje zespołu THE BEATLES w akustycznych aranżacjach, instrumentalne i wokalne improwizacje, dla których inspiracją i punktem wyjścia będą  hity legendarnej Czwórki z Liverpoolu.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.