„Czasem smutki, czasem piesek malutki” | wystawa ilustracji Grażyny Rigall
22.03.2024 - 23.04.2024

„Czasem smutki, czasem piesek malutki” | wystawa ilustracji Grażyny Rigall

Wernisaż: 22 marca, godz. 18.00

Termin wystawy: 23 marca-23 kwietnia

UWAGA: w dniach 6 i 7 kwietnia wystawa nieczynna z powodu wyborów 

Wstęp: wolny

Miejsce: GALERIA NCK, Ratusz Staromiejski - ul. Korzenna 33/35

Kuratorka: Monika Konca

Na wystawie zobaczymy oryginały ilustracji oraz ich powiększone kopie. Prace pochodzą z książek: Ach, strach! i Łopianowe pole Katarzyny Ryrych, Człowiek, jaki jest, każdy widzi Marzeny Matuszak, Poradnik hodowcy aniołów Grzegorza Kasdepke, Żaba w Afryce Marka Dutkiewicza, O chłopcu wyniosłym jak skała Jerzego Limona oraz Jeleń i Humory Hipolita Kabla Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel.


Tytuł wystawy nawiązuje do prac ilustratorki. Teksty, do których tworzy rysunki, nie zawsze są łatwe i radosne, ale jeśli tylko można na ilustracji umieścić psa, kota lub inne zwierzę, autorka chętnie z tego korzysta. Skoro więc do tytułu wskoczył piesek, będziemy wraz z widzami tropić czworonogi przewijające się przez jej prace. A są one praktycznie wszędzie! Czasami to główni bohaterowie, a czasami pojawiają się gdzieś w tle – tylko po to, aby pomóc artystce zbudować nastrój.
Przyjrzymy się im przez lupę i policzymy. Prześledzimy też, jaką ewolucję przechodzą w procesie twórczym – w ten sposób dowiemy się, czym się różni oryginał od ilustracji w książce.


Grażyna Rigall jest zaprzyjaźniona z Nadbałtyckim Centrum Kultury od lat, tutaj odbyła się promocja jej książki Baba Ali, którą stworzyła ze swoim tatą, a w naszych pokojach wiszą Ilustworki – maskotki jej autorstwa. Są to bohaterowie ilustracji, które pokazywaliśmy podczas kolejnych odsłon Bałtyckich Spotkań Ilustratorów. Bardzo je lubimy i także chcielibyśmy przedstawić na wystawie. Prywatnie wiemy, że Grażyna ma pieska i kocha kwiaty. W jej mieszkaniu trzeba się poruszać ostrożnie, by nie zahaczyć o kaktusowe kolce lub nie wplątać się w rośliny zwisające z sufitu.

 

GRAŻYNA RIGALL 

Absolwentka wydziału malarstwa gdańskiej ASP. Ilustratorka, malarka, graficzka. Tworzy instalacje z wykorzystaniem wykonywanych przez siebie lalek i mikroinstalacje z elementami roślinnymi.

Autorka ilustracji do kilkunastu książek dla dzieci, m.in. Katarzyny Ryrych Łopianowe pole (nagroda Książka Roku IBBY 2017, nagroda Jury portalu granice.pl dla najlepszej książki na jesień 2017), Marzeny Matuszak Człowiek jaki jest, każdy widzi (wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Jasnowidze 2014), Grzegorza Kasdepke Poradnik hodowcy aniołów, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel Humory Hipolita Kabla, Marcina Szczygielskiego W kółko o dziewczynach. Autorka książki kulinarnej (wraz z Alojzym Rigallem) Baba Ali – bryły w przestrzeni, warzywa w kosmosie.

Jest współtwórcą scenografii do Przenośnego Muzeum Rysunku Dziecięcego oraz do spektaklu Alicja w krainie liter autorstwa Elżbiety Jeznach dla teatru Miettes de Spectacles w Paryżu. Autorka lalek do spektaklów Śpiąca królewna i Abecadło z pieca nie spadło w reżyserii Luby Zarębińskiej.

Współautorka (z Konradem Kulczyńskim) teledysków do utworów Grzegorza Nawrockiego Fałszywe wschody słońca (nominacja do nagrody DOKI, Gdańsk 2017) i Kosmiczna karetka oraz krótkometrażowych filmów Fantastyczne zniknięcie i Undone. Tworzy instalacje z wykorzystaniem wykonywanych przez siebie lalek. Często współpracuje z instytucjami kulturalnymi (Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, PGS w Sopocie, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Instytut Polski), prowadząc warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Polsce i zagranicą.

Jej prace znajdują się w zbiorach PGS w Sopocie i w kolekcjach prywatnych.                                                                     

Wydarzenie towarzyszące wystawie:

13 kwietnia, godz. 11.00-15.00

11.00 -15.00
Kwiatodzielnia, czyli wymiana roślin. Przynieś do nas roślinkę, a w zamian zabierz ze sobą inną.

11.00-13.00
„Pręcik, słupek czy korona?” | warsztaty plastyczne z Grażyną Rigall
Dla kogo: dorośli 
Bilety: 20 zł, do kupienia TUTAJ

Na warsztatach powstaną prace inspirowane nazwami kwiatów, takimi jak Brodaczka właściwa czy Zaraza goździkowata. Czy ktoś je kiedyś widział? Jeśli nie, tym lepiej. Te tajemnicze nazwy doprowadzą nas do ciekawych interpretacji graficznych. Ukoronowaniem naszych działań będzie oprawa prac w dobrane kolorystycznie passe-partout.

13.15-15.00
Praktyczne porady dotyczące pielęgnacji roślin 

Dla kogo: starsza młodzież, dorośli, seniorzy
Prowadzenie: Marzena Mruk-Wszałek
Wstęp wolny

13.15-15.00
Zabawy plastyczne
Dla kogo: dzieci
Prowadzenie: Grażyna Rigall, Monika Konca, Dominika Król
Wstęp wolny

Wydarzenie na FB 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.