10.05.2008 - 30.06.2008

Bałtycki Chaleurs - projekt wymiany kulturalnej

Projekt artystycznej wymiany doświadczeń i artystów między Polską a Kanadą zrodził się w 2003 roku podczas rozmowy o rozwoju sztuki, aktualnych trendach, i ich próbie porównania, między Jacquesem Berube oraz Jarosławem Bujnym w Gdańsku.


Tytuł wystawy jest inspirowany morskim charakterem skąd pochodzą autorzy oraz placówki organizujące projekt Nadbałtyckie Centrum Kultury; (Morze Bałtyckie - Mer Baltique), centrum Vaste et Vague (zatoka Chaleurs - Baie-des-Chaleurs)

29 czerwca 2007 nastąpiło otwarcie i wernisaż  "BALTIQUE des CHALEURS" w Centre d`artistes Vaste et Vague w Carleton sur Mer. Centrum Vaste et Vogue to nowoczesna placówka powstała w 1990 roku, ulokowana w Carleton, na półwyspie Gaspesie w prowincji Quebec. Głównym celem placówki jest promowane kultury i nowoczesnej sztuki. Każdego roku Centrum prezentuje około 10 wystaw, organizuje konferencje oraz iventy we współpracy z art centrami z Kanady oraz innych krajów.
 

W maju 2008 roku wystawa wraz z towarzyszącymi jej akcjami będzie prezentowana w kościele Św. Jana w Gdańsku (wernisaż 10 maja godz. 18.30 po Toronto Mass Choir ) oraz w plenerach Gdańska i Gdyni (10 maja – 1 czerwca)

Wystawa w kościele św. Jana czynna od poniedziałku do soboty w godz. 10.00 - 18.00, w niedziele od godz. 13.30 - 18.00.

 


vigneau_weska  Od 25 maja do 15 czerwca. W przestrzeni publicznej, tuż za portem jachtowym w zamkniętym dla ruchu morskiego basenie portowym przy nabrzeżu Beniowskiego, w Gdyni, Jean-Yves Vigneau będzie realizować pływającą rzeźbę, wykonaną ze słowa «WYSPA», unoszącą się na powierzchni morza.

Od 01 maja do 30 maja. Christopher Varady-Szabo w Gdyni przy wejściu do Muzeum Miasta Gdyni zrealizuje projekt w przestrzeni miejskiej. Ten urodzony w Australii, żyjący w Gaspésie artysta, od ponad dwunastu lat tworzy z sukcesami Land Art. Tworzy architektoniczne struktury z naturalnych materiałów, korespondujące z nowoczesną architekturą.

Kanadyjskie Trio przygotuje performance w okolicach Klifu Orłowskiego i molo Gdynia Orłowo.

Projekt Bałtycki Chaleurs ma udowodnić także siłę trójmiejskich placówek kultury, które z nową energią promują polską sztukę.

Ze strony polskiej udział w wystawie wezmą:
Agnieszka Gewartowska   - litografia
Grażyna Tomaszewska-Sobko - obiekty
Dorota Spłocharska   - obiekty, instalacja
Barbara Polkowska-Ugwu  - obiekty
Jarosław Bujny   - fotografia
 

Artyści kanadyjscy:
Catherine Cote   - malarstwo (Montreal)
Fernande Forest   - fotografia, instalacja
Michele Lorrain   - obiekty, malarstwo (La Pocatiere)
Maryse Goudreau   - fotografia (pointe la Croix)
Paul Walty    - rysunek (Toronto, Ontario)
Christopher Varady-Szabo  - Land Art
Jean-Yves Vigneau   - Sea art
Jacques Berube   - Video art
Karin Ledoyen   - Choreografia, taniec nowoczesny (Quebec City)
Julie Belley    - performance, taniec nowoczesny
Celine Boucher   - performance, taniec nowoczesny
 

 

W tym samym czasie i miejscu choreograf, performer i tancerz będą realizować projekt choreograficzny inspirowany pływającą rzeźbą.