fotografia statuetki Bałtyckie Perły
05/04/2024

Konkurs Bałtyckie Perły 2025!

Zapraszamy miasta do udziału w konkursie o tytuł „Bałtyckiej Perły Kultury 2025”!

Projekt, Bałtyckie Perły Kultury – przez kulturę ku odporności społecznej (BSR Cultural Pearls), zaprasza polskie miasta, miasteczka i gminy, zwłaszcza te mniejsze i położone mniej centralnie, do udziału w międzynarodowym konkursie o tytuł Bałtyckiej Perły Kultury 2025. Przyjmowanie wniosków do 24 maja br.

Warunkiem  udziału w konkursie jest wypełnienie wniosku i zaproponowanie planu działania, którego celem jest zbudowanie silnej społeczności lokalnej przy wykorzystaniu szeroko rozumianej kultury i narzędzi partycypacyjnych (link do wniosku na dole tekstu). Podczas całego procesu miasta- kandydaci mogą liczyć na wsparcie ekspertów i partnerów projektu – w Polsce jest to Nadbałtyckie Centrum Kultury  w Gdańsku. Miasta, które tytuł zdobędą uzyskają też pomoc finansową, w wysokości do 5 tyś euro,  dla zaangażowanej w plan działania organizacji lub instytucji kultury. 

Silna społeczność lokalna, silne i odporne miasta, to takie, które są w stanie stawić czoła wyzwaniom współczesnego świata. Takim jak, na przykład, starzenie się społeczeństwa, cyfryzacja, zmiany klimatyczne czy migracje. 

Najlepiej do takich wyzwań przygotowane są miasta, których mieszkańcy czują się związani ze swoim miejscem zamieszkania, znają jego historię i tradycje, umieją i chcą współpracować ze sobą, rozumieją wartość angażowania się w sprawy lokalne. Warunkiem koniecznym są też decydenci (lokalni politycy i administracja) do takiej aktywności zachęcający i tworzący dobre dla niej warunki. 

Niezwykle pomocna okazuje się tu  kultura, która ułatwia rozumienie procesów, poznawanie lokalnej specyfiki, nawiązywanie kontaktów, wspólną realizację działań, prowadzenie dialogu czy aktywizację obywatelek/li. Kultura i działania twórcze nie tylko przyciągają ludzi i ułatwiają relacje, ale też stanowią doskonałą przestrzeń do łączenia sił przy pokonywaniu trudności. 

Udział w projekcie „Bałtyckie Perły Kultury”, poprzez wsparcie eksperckie, szkolenia, zagraniczne wizyty studyjne i wymianę doświadczeń, pozwala lepiej zrozumieć wyzwania i wykorzystać dostępne narzędzia, by w efekcie zbudować bardziej szczęśliwe i zdrowe społeczności. 

„Bałtyckimi Perłami Kultury 2024”, z których doświadczenia można skorzystać, zostały: Kilonia (Niemcy), Svendborg (Dania), Jakobstad/Pietarsaari (Finlandia) i Rūjiena (Łotwa). Warto do nich dołączyć! 

                             Projekt współfinansowany przez program Interreg Region Morza Bałtyckiego.

logo interreg

Wnioski ( w jęz. angielskim) można pobrać pod poniższym linkiem. Można je składać do 24 maja br.

https://culturalpearls.eu/become-a-pearl/apply/

Przewodnik w języku polskim po obszarach tematycznych  projektu znajduje się tu 👉Przewodnik

Więcej informacji (w jęz. angielskim) na temat kryteriów i samego programu można znaleźć na stronie www.culturalpearls.eu

 

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności