Za ciężkimi drzwiami gotyckiego kościoła czuwa zapach dawnej chwały – kamienia, dymu, nostalgii i ciszy. Mury oddychają wilgocią nadmorskiego powietrza, a zapach starego drewna i spalonych ziół unosi się nad posadzką, gdzie światło wpada tylko wąskimi snopami. W powietrzu – cedr, wetyweria i papirus, jak strony wiekowej księgi, którą ktoś otworzył tylko na chwilę.
To zapach mineralny, drzewno-dymny, uroczysty – przytłacza i wycisza, jak głos organów w pustym wnętrzu. Zanurz się w zupełnie inny wymiar historii świętego Jana w Gdańsku!
Ten wyjątkowy aromat powstał na zlecenie Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, z okazji 30-lecia istnienia Centrum św. Jana. Od 1995 roku NCK Gdańsk prowadzi prace konserwatorskie i adaptacyjne w tym gotyckim zabytku, jednocześnie wypełniając go życiem poprzez wyjątkowe wydarzenia kulturalne. To miejsce, gdzie historia łączy się z nowoczesnością, tworząc niezapomniane doświadczenia. Od teraz Centrum św. Jana opowiada swoją historię zapachem. LeŚnia. Opowieść z serca gotyku.
Nuty Zapachowe
Głowa: papirus, zioła, zieleń, nuty mineralne
Serce: stare drewno, zapach książek, dym, irys
Baza: wetyweria, cedr, mech, nuty drzewne
Historia poetycka pełna:
Gdańsk. Lato.
Rozgrzane powietrze pulsuje nad brukiem.
Zgiełk miasta zostaje za bramą.
Wchodzisz.
Kamień chłodzi skórę.
Powietrze staje się cięższe, cichsze.
Dym. Wilgoć. Drewno.
Zapach chłodnych murów i starych książek.
Cegła oddycha kadzidłem.
Papirus skrzypi pod dotykiem myśli.
Stare drewno niesie ziołowy cień.
Wewnątrz wszystko jest spowolnione, jakby czas przysiadł na marmurze.
To nie jest zapach kościoła.
To zapach obecności.
Ślad cienia.
Zamkniętego rozdziału.
Zadziwienia.