06/07/2011

WARSZTATY w ramach 7. Festiwalu Kultur Świata – ZAPISY!

W trakcie Festiwalu Kultur Świata Okno na Świat odbędą się warsztaty taneczne afrojazz i dancehall z Marią Foryś, tancerką znaną z programu You can Dance oraz warsztaty brazylijskiej sztuki walki Capoeira z Grupo de Capoeira Camangula.

Warsztaty odbywać się będą w dniach 8-9 lipca w budynku II Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie, a zakończą się otwartym dla publiczności pokazem powarsztatowym na scenie na plaży przy MCK-A Zatoka sztuki (Łazienki Północne, Aleja Franciszka Mamuszki 14) w niedzielę, 10 lipca o godz. 18:00.

Harmonogram warsztatów:
piątek, 08.07.
10.00 - 11.30 - warsztaty Capoeira/brazylijska sztuka walki/Grupa Capoeira Gdynia
12.00 - 13.00 - warsztaty taneczne/taniec AfroJazz Marysia Foryś
13.30 - 14.30 - warsztaty taneczne/taniec Dancehall Marysia Foryś

sobota, 09.07.
12.00 - 13.00 - warsztaty taneczne/taniec AfroJazz Marysia Foryś
13.30 - 14.30 - warsztaty taneczne/taniec Dancehall Marysia Foryś
16.30 - 18.00 - warsztaty Capoeira/brazylijska sztuka walki/Grupa Capoeira Gdynia

Zgłoszenia na warsztaty prosimy przesyłać na adres e-mail sekretariat [at] nck.org.pl - w tytule wiadomości prosimy podać nazwę wybranych warsztatów.
Ilość miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

O warsztatach
AFRO JAZZ (prowadzenie: Maria Foryś)
Styl ten oparty jest na niekonwencjonalnej mieszance afrykańskiego folku-dynamicznego, pełnego energii tańca z pełnego finezji jazzu. Dzięki polaczeniu takich technik wyrobimy w ciele niezwykła elastyczność, miękkość, spontaniczność. Nauczymy wyrażać emocje poprzez ruch a dziki technice zyskamy większa świadomość naszego ciała. Afro to jeden z najbardziej żywiołowych tańców, pełen energii i dynamiki. Dzięki niemu możemy wyrazić swoje wszystkie uczucia oraz „wyrzucić” złe emocje. Ma on na celu rozluźnienie ciała lub zupełnie odwrotnie, czyli zwiększenie jego napięcia. Wykonujemy w nim ruchy wszystkimi częściami ciała nauczymy się izolować górną cześć ciała, od dolnej i na odwrót. Afro Jazz zazwyczaj tańczony jest „miękko” na ugiętych kolanach.

DANCEHALL (prowadząca: Maria Foryś)
Historia tego stylu jest związana z historia muzyki dancehall. Sięga ona roku 1975 gdy na Jamajce Sugar Minott zaczął przerabiać stare riddimy na nowe przeboje.Na zajęciach nauczymy się choreografii w stylu tańców jamajskich - lekkie brzmienia, delikatne rytmy i duża dawka radości czerpanej z tańca będzie to połączenie żywiołowego i seksownego pełnego energii i jamajskich rytmów tańca z dużą dawką pozytywnej energii.

Capoeira (prowadzenie: Grupo de Capoeira Camangula)
Capoeira jest Brazylijską sztuką walki, która zawiera w sobie wiele ciekawych aspektów, takich jak: walka, akrobatyka, samoobrona, taniec, muzyka, kultura brazylijska. Każdy może ją ćwiczyć - bez względu na wiek, płeć czy kondycję fizyczną. Zajęcia Capoeira dla początkujących mają przede wszystkim przygotować Twój organizm do wysiłku fizycznego. Mają rozruszać stawy i mięśnie oraz je wzmocnić. Nie ma ograniczeń wiekowych. Capoeira, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie składa się tylko i wyłącznie z elementów akrobatycznych. Elementy te są tylko jej dodatkiem i nie stanowią o umiejętnościach Capoeiristas (osoby praktykującej Capoeira). Niektórzy z nas mogli się natknąć na tego rodzaju aktywność w postaci pokazu na show, dyskotekach, ulicy czy w formie otwartych zajęć. Widząc piękne ruchy zgrane z muzyką, nie zwykle estetycznie poruszające się postacie, niesamowite akrobacje i szybkie okrężne kopnięcia, można dojść do wniosku, że nie ma to nic wspólnego z realną walką. Capoeiristas (adepci ćwiczący capoeira) wybierają ten rodzaj widowiska, właśnie z tego powodu. Na zajęciach adept Capoeira uczy się podstaw samoobrony, co jest bardzo ważną częścią treningu. Kopnięcia, uderzenia dłonią, łokciem, kolanem, po charakterystyczne chwyty, przytrzymania, sprowadzenia do parteru – można by tak długo wymieniać. Asortyment technik jest w Capoeira bardzo bogaty.