trzy fotografue ołtarza w Centrum św. Jana z lat po wojnie, przed rozpoczęciem prac NCK i po odbudowie

Św. Jan Od-Nowa

Projekt Św. Jan Od-Nowa to cykl wydarzeń organizowanych w Centrum św. Jana od lipca do grudnia 2021: wystawa, koncerty, konferencja naukowa, warsztaty i wykłady.

Po odbudowie i rewitalizacji, przeprowadzonej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, zabytkowy obiekt pokazał nowe oblicze, a Gdańsk i Pomorze zyskało wielofunkcyjną przestrzeń kulturalną, gdzie na wielu płaszczyznach realizujemy hasło Kultura w gotyckich murach!

 

PROGRAM WYDARZEŃ:

Wystawa | 4 lipca – 21 września 2021

ODBUDOWA KOŚCIOŁA ŚW. JANA W GDAŃSKU 1945 – 2020

Wystawa zaprezentuje historię odbudowy kościoła św. Jana, która zakończyła się w roku 2020, 75 lat po zakończeniu II wojny światowej. Na wystawie pokazana zostanie powojenna historia kościoła - od zniszczeń wojennych w 1945 r do roku 1995, kiedy kościół był nieczynny i nieużytkowany, aż po okres odbudowy, konserwacji i adaptacji kościoła na centrum kultury (1995-2020).

Na wystawie zobaczymy:

  • archiwalne zdjęcia przedstawiające stan kościoła w okresie powojennym oraz zdjęcia wykonane podczas prowadzonych prac;

  • filmy realizowane przez NCK w trakcie odbudowy;

  • model 3 D Centrum św. Jana;

  • animacje komputerowe;

  • uzupełnieniem wystawy będzie istniejąca już w Centrum św. Jana aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością pokazującą m.in. elementy z jego wyposażenia, które zaginęły lub nie powróciły do kościoła i wydarzenia z powojennej historii kościoła.

 

WYSTAWA CZYNNA

poniedziałek – sobota godz. 10.00 – 18.00

niedziela godz. 14.00 – 18.00

WSTĘP WOLNY

 

Wernisaż 5 lipca godz. 18.00

Podczas wernisażu odbędzie się 30 minutowy koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie pod batutą Wojciecha Rajskiego, która wykonana Serenadę op. 48, Piotra Czajkowskiego

Opracowanie merytoryczne: Iwona Berent

Koncepcja i aranżacja wystawy: Katarzyna Zawistowska

Projekcja multimedialna: Marek Zygmunt, Adam Szczepański 

Makieta kościoła: Grzegorz Zięcina, Krzysztof Kossak 

Model kościoła 3D: Krzysztof Votka 

 

Koncert I 17 lipca 2021

KAYAH & GANG TANGO

W roku 2021 obchodzimy 100 rocznicę urodzin Astora Piazzolli.

Specyficzny styl kompozytorski Piazzolli, tzw. tango nuevo był w dużej mierze kreowany przez zespół samego kompozytora - Quinteto Nuevo Tango w którym wiodącą - koncertującą rolę grały wirtuozowsko potraktowane bandoneon i skrzypce. Reszta składu: gitara elektryczna, fortepian i kontrabas podkreślały charakterystyczną, tangową rytmikę, czyniącą - obok nostalgicznego brzmienia bandoneonu - utwory Piazzolli tak dobrze rozpoznawalnymi.

Na program koncertu KAYAH I GANG TANGO, składają się najsłynniejsze tanga Piazzolli i tanga świata m.in. Gardela, Gade, Rodrigueza, Szpilmana czy Petersburskiego.

GANG TANGO - założony w 2015 roku przez kontrabasistę Sebastiana Wypycha, to jeden z niewielu zespołów tangowych nawiązujący stylem gry do dawniej istniejących w Argentynie 'Orquesta Tipica' oraz czerpiący inspiracje bezpośrednio z oryginalnego zespołu Astora Piazzolli - Quinteto Nuevo, ale także nawiązujący stylistycznie do zespołów tangowych przedwojennej Warszawy.

Gwiazdą koncertu jest KAYAH, która w mistrzowski sposób wciela się w rolę argentyńskiej diwy tango interpretując perły Tango Nuevo m.in. Marię de Buenos Aires, Oblivion, Libertango, czy Ostatnią Niedzielę.

Godz. 19.00 Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50,

BILETY: www.interticket.pl

 

Międzynarodowa konferencja naukowa I 1– 2 października 2021 r

Św. Jan Od-Nowa – 260 lat organów Johanna Friedricha Rhodego
Kultura organowa Gdańska i regionu Morza Bałtyckiego w kontekście rekonstrukcji organów bocznych w kościele św. Jana w Gdańsku”.

Konferencja odbędzie się w rocznicę 260-lecia powstania organów Johanna Friedricha Rhodego w kościele św. Jana i będzie poświęcona kulturze organowej Gdańska i regionu Morza Bałtyckiego w kontekście rekonstrukcji organów bocznych w kościele św. Jana w Gdańsku.

Będzie to okazja do wymiany myśli i doświadczeń środowiska zajmującego się tematyką kultury organowej w kontekście historycznym, konserwatorskim, muzycznym, społecznym i technologicznym. Fundamentem omawianych zagadnień będzie kultura muzyczna i organowa kościoła św. Jana i jej funkcjonowanie w kulturze Gdańska i regionu bałtyckiego ze szczególnym uwzględnieniem kontekstów związanych z organami Rhodego.

PROGRAM I WSTĘP: LINK

 

Koncert I 9 października 2021 r. | godz. 19:00 

Hania Rani i Dobrawa Czocher

Artystki przedstawią materiał premierowy z najnowszej płyty wydanej przez Deutsche Grammophon. Hania Rani i Dobrawa Czocher to jedne z najbardziej wszechstronnych i pomysłowych artystek współczesnych - są zakorzenione w gatunku klasycznym, ale czerpią także inspirację z różnych, innych form muzycznych i wizualnych. Współpracując ze sobą od ponad dekady, stworzyły niepowtarzalne i wzruszające brzmienie, z doskonałą harmonią i dynamicznym napięciem między fortepianem a wiolonczelą. Ich występy znane są z emocjonalnie powściągliwego, odkrywczego, naturalnego i unikalnego wręcz stylu muzycznego. Koncert w niezwykłych wnętrzach Centrum św. Jana w październiku 2021 stanowić będzie przeżycie zarówno dla melomanów, jak i amatorów sztuk wizualnych, uwydatni bowiem walory akustyczne wnętrz dawnej gotyckiej świątyni, jak i jej niepowtarzalny klimat

BILETY: www.nck.interticket.pl

Program edukacyjny I lipiec – grudzień 2021 

- cykl krótkich koncertów organowych prezentujący instrument organów bocznych

- cykl wykładów popularnonaukowych poświęconych historii kościoła św. Jana - jego odbudowie, zabytkom oraz pracom konserwatorskim przeprowadzonym w kościele

- warsztaty dla rodzin na temat historii i zabytkowego wyposażenia Centrum św. Jana"

 

 

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska

 

Dwa lwy i napis Gdańsk