07.07.2018 - 08.07.2018

Szwedzka FIKA

Szwedzka FIKA
wydarzenie towarzyszące 34. Festiwalowi Dźwięki Północy

FIKA. Cztery litery, w których zawiera się Szwedów nieograniczone zamiłowanie do kawy, słodkich wypieków i małej przerwy od wszystkiego. Każda okazja do fiki jest dobra a wszystkie okoliczności sprzyjające. Fikę można praktykować w pracy, na mieście i w domu, z kimś kogo zna się bardzo dobrze albo prawie wcale. Przerwa na kawę nie jest szwedzkim odkryciem, ale fika to coś więcej niż picie kawy zagryzanej kannelbulle (cynamonowa drożdżówka). Fika w Szwecji urasta do rangi instytucji społecznej. To czas, kiedy można pogadać i wszystko inne może leżeć odłogiem. Fika w pracy jest święta, projekty i raporty mogą zaczekać, nie wypada nie pojawić się na organizowanej fice. A powodów do niej nigdy nie brakuje. Rozpoczęcie i zakończenie pracy, czyjeś urodziny, adwent, fika przed urlopem i po urlopie. Każde możliwe święto. Brak okazji też jest dobrą okazją, bo przecież już tak dawno nie było fiki.
Bez kawy nie ma fiki, kawa jest w Szwecji święta, pije się ja litrami. Fikabröd albo bullar, czyli drożdżówki z cynamonem, kardamonem bądź inne mniej ortodoksyjnie szwedzkie wypieki, to drugi obowiązkowy element fiki (w sytuacjach awaryjnych można się ratować ciasteczkami Ballerina, dostępnymi w każdym spożywczym). No i towarzystwo, bez towarzystwa nie ma fiki, w końcu rzecz się sprowadza do tego żeby pogadać, poplotkować, ponarzekać (po skandynawsku czyli nigdy wprost). Po prostu pobyć razem przy kawie.

Słowniczek:
Fika – to fika, fiki się nie tłumaczy
Fikadags – „czas na fikę”
Fikabröd – słodkie wypieki konsumowane podczas fiki
Förmiddagsfika – fika przed południem
Eftermiddagsfika – fika po południu
Adventsfika – fika podczas adwentu, kiedy je się cos słodkiego z szafranem i podziwia dekoracje świąteczne gospodarza
Julbaksfika – świąteczna fika, zazwyczaj w pierwszy weekend adwentu kiedy piecze się wspólnie i w dużych ilościach.
(www.hygge-blog.com)


Ska vi fika? Oczywiście!
Urządźmy sobie fikę podczas Festiwalu „Dźwięki Północy”! Zrelaksujmy się, porozmawiajmy i cieszmy się zwariowaną polsko-szwedzką improwizacją kulinarno-kulturalną w czasie wspaniałego letniego pobytu w Gdańsku!

7 lipca 2018 r. w godz. 12.00 – 17.00
8 lipca 2018 r. w godz. 12.00 – 15.00

Ogródek przy Ratuszu Staromiejskim, ul. Korzenna 33/35, 80-851 Gdańsk

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury
Partnerzy: SB FICA, Korrö, 34. Festiwal Dźwięki Północy

O projekcie
W jaki sposób zwiększyć współpracę transgraniczną szwedzkich, litewskich i polskich podmiotów działających w obszarze kulinariów? Jak budować ich potencjał do inicjowania i rozwijania międzysektorowej kooperacji? Czy konotacje kulturowe mogą stanowić bazę dla rozwijania działalności biznesowej? Odpowiedzi na m. in. te pytania będziemy poszukiwać działając w ramach projektu „SB FICA - South Baltic Food Innovation Culture Actors”, dofinansowanego w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk. Partnerem wiodącym projektu jest Krinova Incubator & Science Park, instytucja naukowo-technologiczna utworzona z udziałem Gminy Kristianstad i Uniwersytetu w Kristianstad w województwie Skåne w Szwecji. W charakterze partnerów występują w projekcie dwa podmioty działające na terenie województwa pomorskiego: Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz  Gmina Czarna Dąbrówka; Litwę reprezentuje Centrum Informacji Turystycznej i Biznesowej Rietavas.
Wspólnym mianownikiem dla działań projektowych są zagadnienia dziedzictwa kulinarnego i jego innowacyjne zastosowania. W ramach wizyt studyjnych uczestnicy projektu (partnerzy, eksperci, instytucje i organizacje lokalne)  poznają historię i kulturę – przede wszystkim kulinarną – państw partnerskich, ale też zaznajamiają się z podmiotami działającymi w sferze biznesu opartego na dziedzictwie kulinarnym. Kluczowa jest tu wymiana doświadczeń, nawiązywanie długofalowych kontaktów, wspólne poszukiwanie nowych rozwiązań i rozwój kompetencji poszczególnych uczestników projektu.

Usunięto obraz.

Więcej informacji: http://www.nck.org.pl/pl/nasza-dzialalnosc/wspolpraca-miedzynarodowa/sb-fica