25.06.2021 - 27.06.2021

Festiwal Kultur „Okno na świat”: Muzyka dla Ziemi

Koncerty  

➤ Centrum św. Jana

Wydarzenia towarzyszące:

 ➤Ratusz Staromiejski

 ➤Savchenko Gallery

 

informacja o programie i biletach poniżej

 

25-27 czerwca 2021 roku odbędzie się  12. edycja Festiwalu Kultur „Okno na świat” pt. Muzyka dla ziemi”. W nowej edycji pragniemy skupić uwagę publiczności i samych artystów na problemy klimatyczne i troskę o środowisko. Podstawą programu artystycznego będą koncerty polskich artystów, z muzykami łączącymi odległe kultury i wpływy muzyczne. Wspólnym łącznikiem w doborze artystów było ich zaangażowanie w troskę o środowisko naturalne, a także na prezentacje rytmów i wpływów, które wpisują się w różnorodny nurt muzyki świata. Ze względu na specyficzny charakter czy technikę lub styl gry, publiczność ma szansę dostrzec zależność pomiędzy kulturą muzyczną a troską o środowisko, tym samym troskę o dziedzictwo historyczne czy kulturowe. Muzyka staje się w tym przypadku nie tylko nośnikiem odpowiednich treści, ale również służy komunikacji międzykulturowej

Do występów w zabytkowym Centrum św. Jana w Gdańsku zaproszono przedstawicieli polskiej muzyki folkowej i etnicznej, którzy tworzą w oparciu o różnorodne wpływy. Znajdziemy tam m.in. afrykańską muzykę bluesową, muzykę Ameryki Południowej (muzykę Meksyku i Kuby), kulturę flamenco czy bałkańsko-romskie rytmy oraz słowiańskie śpiewy ludowe. W czasie trwania pandemii wszystkie koncerty odbywać się będą również w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi przeciwdziałania epidemii oraz będą transmitowane online.

W ramach imprez towarzyszących zaplanowano warsztaty kulturowe poświęcone muzyce i ekologii oraz wystawę. Dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy warsztaty i spotkania dotyczące ekologii, oraz tzw. trash artu czy upcyclingu (tworzenia sztuki z odpadów i nadawanie drugiego życia różnym przedmiotom). Tematem przewodnim będzie wpływ, jaki muzyka ma i powinna mieć na troskę o środowisko naturalne. Uczestnicy będą konstruowali własne instrumenty dźwiękowe wzorowane na istniejących, jak i zupełnie nowe, z przedmiotów codziennego użytku. Oprócz samych działań artystycznych uczestnicy będą mieli szansę dowiedzieć się o muzyce, która powstaje w naturalnym środowisku morskim, posłuchać dźwięków i pieśni wykonywanych przez... zwierzęta morskie (wykład i webinar).

PLAN KONCERTÓW:

25.06.2021r. piątek / bilety

18.00 Laboratorium Pieśni

19.30 Habiarjan

26.06.2021r. sobota / bilety

18.00 Los Duendes

19.30 Sahel Blues

27.06.2021r. niedziela / bilety

18.00 Teresa Mirga & Kałe Bała

19.30 Ikenga Drummers

Karnety na wszystkie koncerty

Wszystkie koncerty będą miały miejsce w Centrum św. Jana w Gdańsku. Obowiązywać będzie limit miejsc i rygor sanitarny.

Bilety (1 dzień): n.-30 zł / u. - 20 zł / Karnety: n. - 80 zł / u. - 50 zł

Zniżka przysługuje uczniom i studentom do 24 r.ż., rencistom i emerytom oraz posiadaczom Karty do Kultury.

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

25.06.21r. piątek, Savchenko Gallery, ul. Szafarnia 11

16.00 Wernisaż malarstwa ukraińskich artystów. Podczas wystawy odbędzie się autorskie spotkanie z artystami, live act Denisa Struka „Naturalne malowania”, a także koncert dwukrotnego mistrza Polski beatboxu z użyciem loopstation Jana „Elfa” Czerwinskiego.

26.06.21r. sobota, Ratusz Staromiejski

12.00 Tworzenie instrumentów muzycznych inspirowanych naturą, w duchu zero waste i trash-art. / ZAPISY

27.06.21r. niedziela, Ratusz Staromiejski

13.00 Wykład na temat głosów i pieśni morza 

Warsztaty i wykład poprowadzi Michalina Pączkowska

Michalina Pączkowska, z wykształcenia biolog ze specjalizacją biologii i ekologii morza a także biolog sądowy – stąd zamiłowanie do śledzenia tego, co w trawie nie tylko morskiej piszczy  Głównym celem jest przekonanie odbiorców o niepowtarzalnym pięknie a jednocześnie kruchości i potrzebie ochrony ekosystemów morskich. Realizuje to na kilka sposobów – akademicka wiedza plus fascynacja morską głębią zrodziły pasję, którą dzieli się zawodowo edukując o morzu. Należy do zrzeszenia edukatorów morskich European Marine Science Educators Association, a prywatnie dzieli się zamiłowaniem do morskiego świata za pomocą włóczki i szydełka.

Link do wydarzenia na FB

 

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska

Herb Gdańska

Partnerzy: Savchenko Gallery, Trojmiasto.pl, Pomorskie.eu, Radio Gdańsk

Social media: FB Instagram

Zobacz filmową relację z poprzedniej edycji i zapowiedź tegorocznej ⬇

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności