grafika bałtyckich spotkań ilustratorów sylwetki ludzi stoją w kole.
14.10.2022 - 06.01.2023

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów 2022

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów to wydarzenie, które od lat pozwala entuzjastom narracji obrazkowej SPOTYKAĆ się z twórczyniami i twórcami ilustracji z Polski i zagranicy. Uczestnictwo w spotkaniach i wspólnej zabawie to przeżycie estetyczne, morze inspiracji i edukacja; tu poznajemy artystów, ich dzieła i książki, które może nie dotarłyby do nas w innych okolicznościach; odwiedzamy nieznane nam światy, poznajemy kulturę innych narodów, swoją własną a często także siebie samych.

W tym roku nasze wydarzenie będzie miało szczególny wydźwięk. Wystawa w Ratuszu Staromiejskim będzie SPOTKANIEM wybitnych ukraińskich i polskich ilustratorów. 30 twórców z tych dwóch krajów nawiąże dialog, który mamy nadzieję, będzie się toczył między nimi przez następne lata. Zachęciliśmy artystów z Polski i Ukrainy do wzajemnego wyboru prac, które mają się znaleźć na wystawie. Obopólne działanie kuratorskie jest wspaniałą okazją, aby poznać się bliżej. Jest to eksperyment, więc nie ma określonych ram, a rodzaj i charakter prac określają osoby, które ilustrację znają od podszewki i potrafią w niej zobaczyć szczegóły, które inni odkrywają dopiero za którymś razem. Mimo że wybór prac jest w pełni dowolny, mamy świadomość, że tragedia, która dotknęła Ukrainę, odcisnęła także piętno na ilustracji, która stała się jednym z oręży w walce z agresorem, a głos ilustratorów bardzo często stawał się głosem całego narodu.

Na wystawie chcemy przybliżyć sylwetki ukraińskich twórców, nie tylko od strony dzieł tworzonych podczas wojny, ale także tych, które ich ukształtowały. Wystawa będzie także okazją do bliższego zapoznania się i zrozumienia kultury ukraińskiej, która tak często w dzisiejszych czasach przeplata się z polską. W tym roku czeka nas też szczególne wydarzenie. Oprócz wystawy głównej i tradycyjnych wykładów oraz warsztatów w Ratuszu Staromiejskim po raz pierwszy odbędzie się Festiwal Komunikacji Ilustrowanej – ILUSTRATOR – wydarzenie branżowe o charakterze międzynarodowym, które pozwoli na konsolidację środowiska ilustratorów, wymianę doświadczeń, rozmowę i nawiązanie nowych kontaktów. Domem festiwalu stanie się Centrum św. Jana w Gdańsku.

W ten sposób 17. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów inaugurują współpracę z Fundacją Karola Śliwki, pomysłodawcą i realizatorem festiwalu.

SPOTKAJMY się w Gdańsku w dniach 14.10–06.01.2023

Patryk Hardziej - kurator 17. BSI

 

Wystawa główna „SPOTKANIE” – galeria w Ratuszu Staromiejskim

14.10.2022–06.01.2023 otwarcie 19:00

 

ILUSTRATOR – 1. Festiwal Komunikacji Ilustrowanej

14.10.2022

więcej informacji wkrótce

Facebook