grafika bałtyckich spotkań ilustratorów sylwetki ludzi stoją w kole.
14.10.2022 - 28.10.2022

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów 2022

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów to wydarzenie, które od lat pozwala entuzjastom narracji obrazkowej SPOTYKAĆ się z twórczyniami i twórcami ilustracji z Polski i zagranicy. Uczestnictwo w spotkaniach i wspólnej zabawie to przeżycie estetyczne, morze inspiracji i edukacja; tu poznajemy artystów, ich dzieła i książki, które może nie dotarłyby do nas w innych okolicznościach; odwiedzamy nieznane nam światy, poznajemy kulturę innych narodów, swoją własną a często także siebie samych.

W tym roku czeka nas też szczególne wydarzenie. Oprócz wystawy głównej i tradycyjnych wykładów oraz warsztatów w Ratuszu Staromiejskim po raz pierwszy odbędzie się Festiwal Komunikacji Ilustrowanej – ILUSTRATOR – wydarzenie branżowe o charakterze międzynarodowym, które pozwoli na konsolidację środowiska ilustratorów, wymianę doświadczeń, rozmowę i nawiązanie nowych kontaktów. Domem festiwalu stanie się Centrum św. Jana w Gdańsku.

W ten sposób 17. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów inaugurują współpracę z Fundacją Karola Śliwki i Patrykiem Hardziejem, pomysłodawcą i realizatorem festiwalu.

PROGRAM ▶ pobierz

14.10. ➡ Centrum św. Jana | Ratusz Staromiejski

🕘 9.00 - 18.00 Festiwal Komunikacji Ilustrowanej – ILUSTRATOR , Centrum św. Jana 

🕖 19.00 Wernisaż wystawy "Spotkanie", Ratusz Staromiejski 

Wystawa w Ratuszu Staromiejskim będzie SPOTKANIEM wybitnych ukraińskich i polskich ilustratorów. 30 twórców z tych dwóch krajów nawiąże dialog, który mamy nadzieję, będzie się toczył między nimi przez następne lata. Zachęciliśmy artystów z Polski i Ukrainy do wzajemnego wyboru prac, które mają się znaleźć na wystawie. Obopólne działanie kuratorskie jest wspaniałą okazją, aby poznać się bliżej. Jest to eksperyment, więc nie ma określonych ram, a rodzaj i charakter prac określają osoby, które ilustrację znają od podszewki i potrafią w niej zobaczyć szczegóły, które inni odkrywają dopiero za którymś razem. Mimo że wybór prac jest w pełni dowolny, mamy świadomość, że tragedia, która dotknęła Ukrainę, odcisnęła także piętno na ilustracji, która stała się jednym z oręży w walce z agresorem, a głos ilustratorów bardzo często stawał się głosem całego narodu.

Na wystawie chcemy przybliżyć sylwetki ukraińskich twórców, nie tylko od strony dzieł tworzonych podczas wojny, ale także tych, które ich ukształtowały. Wystawa będzie także okazją do bliższego zapoznania się i zrozumienia kultury ukraińskiej, która tak często w dzisiejszych czasach przeplata się z polską.

 

15.10 ➡ Ratusz Staromiejski

🕙 10.00-11.30 Susie Hammer "Małe Spotkanie na dużym formacie" | warsztaty dla dzieci 5+

🕑 14.00-16.00 Panel ilustratorów: Ewelina Dymek, Zofia Dzierżawska, Bartosz Kosowski, Agata Królak

🕔 17.00-18.30 Gosia Herba "Proste ilustracje - treść zamiast dekoracji" | warsztaty dla dorosłych

16.10 ➡ Ratusz Staromiejski

🕙 10.00-11.30 Agata Królak "Z twarzą Ci do twarzy" | warsztaty dla dzieci 6-8 lat

🕛12.00 -13.30 Joanna Czaplewska "Leśne spotkanie" | warsztaty dla dzieci

🕑 12.30-14.00 Mari Kinovych "Spotykając siebie" | warsztaty dla dorosłych

28.10 ➡ Hotel Puro w Gdańsku

🕕 18.00-19.30 Spotkanie z Patrykiem Mogilnickim.
                          Rozmowa o książkach oraz badaniu polskiej ilustracji: "Książka po okładce" i "Nie ma się co obrażać".
 

Podczas Bałtyckich Spotkań Ilustratorów wykonywana będzie dokumentacja fotograficzna wydarzeń, w tym warsztatów i wernisażu wystawy. Uczestnictwo wydarzeniach, oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku. Zdjęcia wykorzystujemy tylko do archiwum i ilustrowania postów w naszych mediach społecznościowych. 

Facebook | Wydarzenie na Facebooku

Więcej o Bałtyckich Spotkaniach Ilustratorów

 

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności