08.06.2023 - 14.06.2023

2. Gdańskie Dni Kaszubskie

W dniach 8-14 czerwca w Gdańsku odbędzie się największe kaszubskie wydarzenie kulturalne w Gdańsku, które pokreśli obecność Kaszubów w wielokulturowej tożsamości miasta

Przybyli goście odkryją na nowo kaszubską muzykę, rybackie rzemiosło, rękodzieło, regionalną kuchnie, złożoną historię, ciekawą literaturę, a także poznają najważniejsze kaszubskie ciekawostki związane z grodem Neptuna. 

W ramach Kaszëbë Music Festival (8 i 10 czerwca) na scenie zlokalizowanej na gdańskiej Ołowiance (a dokładniej na parkingu Filharmonii Bałtyckiej) wystąpią zespoły i muzycy kaszubscy tacy jak: Zespół Drëszë, Rybacka Orkiestra Dęta z Jastarni, Kiev Office, Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice, Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk, Slavko The Violinist, Chór Scherzi Musicali, Zespół Tańca Ludowego Neptun oraz Zofia Muchowska. W przerwie pomiędzy występami odbędą się rozmowy z kaszubskimi twórcami i animatorami kultury. Przed sceną będzie można odpocząć na leżakach, orzeźwiając się np. kaszubskim piwem.

Oprócz koncertów na Ołowiance odbędzie się również Jarmark Kaszubski (8-11 czerwca), na którym będzie można poznać i zakupić regionalne produkty oraz przeprowadzone będą warsztaty dla najmłodszych.

Naszą ideą jest także odtworzenie tradycji rybołówstwa, jaką kultywowali w Zatoce Gdańskiej kaszubscy rybacy. „Fischmarkt w Gdańsku”, który odbędzie się w sobotę (10 czerwca) na Targu Rybnym nawiąże do wielowiekowej tradycji gdańskiego targu sięgającego XIV wieku. Rybacy z Półwyspu Helskiego przywozili tu tradycyjnymi łodziami – pomerankami – złowione przez siebie ryby. Zapraszamy do odtworzonej wioski rybackiej oraz na inscenizację, przypłynięcie łodzi rybackich, wyładunek ryb, pokaz targu, a także sprzedaży i oporządzenia ryb w tradycyjnych strojach przy użyciu historycznych sprzętów i narzędzi, organizację tradycyjnej chaty rybackiej. Fischmarkt rozpoczyna się o godz. 12:00 barwnym przemarszem inscenizatorów oraz gości z Targu Rybnego do Dworu Artusa po klucze do bram miasta.

Zapraszamy do zwiedzania wystaw plenerowych zlokalizowanych przy ul. Grobla I poświęconych wybitnym Kaszubom i historii naszych ziem. Pierwsza wystawa poświęcona jest Towarzystwu Młodokaszubów, jednej z najważniejszych organizacji w historii ruchu kaszubsko-pomorskiego, która została założona w dniach 20/21 czerwca 1912 r. w Gdańsku. Druga wystawa poświęcona została dr. Michałowi Szucy - publicyście, nauczycielowi, działaczowi społeczno–politycznemu i bankowcowi. Od młodych, szkolnych lat związanemu z ruchem młodokaszubskim. W przestrzeni Centrum św. Jana zaprezentowana będzie wystwa „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!”, poświęcona historii i kulturze Kaszubów na przestrzeni dziejów od VII w. do współczesności. Na wystawie objaśniamy kim są Kaszubi, przestawiają ich symbole, flagę, godło, a przede wszystkim prezentują historię, literaturę i sztukę tego pięknego regionu.

Zachęcamy do udziału w przewodnickich spacerach śladami kaszubskimi po Gdańsku, które przygotowali członkowie gdańskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Do udziału zapraszamy mieszkańców Gdańska i Kaszub oraz przybyłych turystów wraz z rodzinami i dziećmi. Wydarzenie odbędzie się ok. godz. 17:00 na Górze Gradowej zaraz po uroczystym wciągnięciu kaszubskiej flagi.

W poniedziałek 12 czerwca na scenie „Malarnia” w Teatrze Wybrzeże wystąpi grupa teatralna „Zymk” z kaszubskojęzyczną sztuką „Splotłô słoma”To muzyczno-teatralne widowisko z elementami pantomimy. Główną tematyką jest roczny cykl obrzędowy
oraz rytuały powiązane z życiem człowieka.

Również w ramach Gdańskich Dni Kaszubskich organizujemy spotkanie otwarte w salonie Domu Uphagena w dniu 14 czerwca o godz. 17:00 o „Postaciach gdańskiego pogranicza”. Koniec XIX i początek XX wieku to okres, w którym odradzała się polska świadomość regionalna wśród mieszkańców Gdańska, Kaszub i Pomorza. Zaczęły się tworzyć organizacje społeczne i polityczne, które występowały publicznie w obronie interesów rdzennej ludności. Miejscowi działacze, niejednokrotnie bardzo dobrze wykształceni na niemieckich uniwersytetach, zaczęli działać wspólnie, mimo że przeciwko nim stał cały aparat urzędniczy Cesarstwa Niemiec. Wiara w odrodzenie Rzeczypospolitej była jednak silniejsza... Spotkanie „Postaci gdańskiego pogranicza” ma charakter otwarty. Jego moderatorem będzie Marek Adamkowicz, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, który dyskutować będzie z historykami: dr. Leszkiem Molendowskim z Muzeum Gdańska oraz dr. Krzysztofem Kordą, dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Naszym partnerem jest znajdująca się przy Targu Rybnym 1 restauracja Mercato, która przez okres Gdańskich Dni Kaszubskich będzie oferować specjalnie przygotowane kaszubskie set menu. Życzymy smacznego!

 

Zapraszamy wszystkich do bliższego poznania kaszubskiej kultury. Zagłębienia się w tożsamość regionu, język kaszubski oraz odkrycia własnych inspiracji pomorskiej krainy w dniach 8-14 czerwca!

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.