26.01.2008 - 26.01.2008

Antystress XX - podwójne urodziny!

Antystress - comiesięczne spotkanie towarzysko - artystyczne, mające na celu konsolidację środowiska twórczego, politycznego i biznesowego Trójmiasta.

Cena biletu: tylko 10 zł.

Imprezą pokieruje:

Tomasz Olszewski

Wystąpią między innymi:

Małgorzta Szmuda i zespół TIO
Wanda Staroniewicz
Maria Foryś
Ikenga Drummers
The Barbershop Quartet
Jacek Staniszewski z wykładem jubileuszowym

trochę tańca, jazzu i kilka niespodzianek urodzinowych;

O Artystach:

TOMASZ OLSZEWSKI- autor tekstów, kompozytor, wykonawca, dziennikarz i prezenter radiowy i telewizyjny, lub – po prostu – śpiewający poeta. Jest laureatem niemal wszystkich najważniejszych polskich festiwali studenckich w latach 1984-85. Jego wcześniejsze piosenki znalazły się na kilku kasetach i płycie zawierającej wybór najciekawszych śpiewających autorów lat osiemdziesiątych. Skomponował także muzykę do dwóch spektakli. Publikował swoje teksty w almanachach poetyckich i antologiach, a w 1991 roku Oficyna Wydawnicza C&T wydała tomik jego piosenek zatytułowany „Zapiski z podróży”.Tomasz Olszewski dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, miał swój program monograficzny w cyklu „Powrót bardów”. Pisał także piosenki dla innych wykonawców, zamieszczał swoje teksty publicystyczne i felietony w paru gazetach i periodykach a także magazynach muzycznych. Jest także autorem polskich tekstów do spektaklu “Fado” w Tetrze Wybrzeże w Gdańsku, uhonorowanego nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego jako największe wydarzenie muzyczne 2003 roku. Od 1995 roku Olszewski jest prezenterem w Radiu Gdańsk, współtworzy niedzielny program kulturalny Salon Artystyczny. W Telewizji Gdańsk można go, co tydzień zobaczyć w programie „Brulion Kulturalny”.

MARIA FORY? „Queen Marijah” – tańczy od 5 roku życia i od tego czasu taniec to jej sposób na życie. Jej życiorys taneczny to pasmo sukcesów i udział w wielu projektach m. in. „Wiosna, lato, jesień, zima”, „Królewna ?nieżka” - przedstawienia baletowe w Państwowej Operze Bałtyckiej, „Opentaniec” - Pierwszy Polski Show Taneczny w Teatrze Muzycznym w Gdyni, „Welcome Europe” – Warszawa, „Dwa kolory” – Wrocław, „Poland on Grand Place” – Bruksela, „Wianki” – Kraków, „12 ławek” - Pierwszy Polski Teatralny Projekt Hip-hop w Teatrze Muzycznym w Gdyni, „Bruk Summer Street Festival” –jako instruktor tańca „OLZA” - multimedialny międzynarodowy show PRAGA, „VICHRY” – multimedialny międzynarodowy show(CZECHY/SłOWACJA), BLOG 27 nagroda „MTV EMA” w kategorii „THE BEST POLISH ACT” Copenhaga, BLOG 27 nagroda „EUROPEAN BORDER BREAKERS na Midem – The World’s Music Market, Cannes. Queen Marijah mogliśmy również podziwiać w teledyskach : 12 łAWEK – „ PROMO CLIP”, PEJA – „SZACUNEK LUDZI ULICY” , BLOG 27 – „ WHO I AM?” Jak widzicie taniec to ciężka praca, po której dopiero przychodzi sukces, jakim z pewnością może pochwalić się Maria w programie „YOU CAN DANCE – PO PROSTU TAÓCZ” !


MAłGORZATA SZMUDA -absolwentka AMG, laureatka wielu konkursów wokalnych, wyróżniona w programie "Szansa na sukces", śpiewająca w Teatrze Wybrzeże, pojawia się także epizodycznie na „szklanym ekranie”.Obecnie studiuje w Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale wokalnym. ?piewa standardy jazzowe i kompozycje własne z towarzyszeniem swoich przyjaciół - muzyków i aktorów gdańskiej sceny teatralnej. Obdarzona jest pięknym altem. Jak sama o sobie mówi jest: „zaczarowana brzmieniem grzechotek, dzwoneczków, kopytek, pulsującego rytmu i przestrzeni….”

WANDA STARONIEWICZ - autorka tekstów literackich, po­et­ka, kompozytorka, wokalistka i dziennikarka. Współautorka i zało­ży­ciel­ka znanego w latach 70-tych kabaretu literackiego „Salon Duśki i Wojtka” działającego w KSW żak w Gdańsku. Laureatka wie­­lu festiwali: „Spotkania Zamkowe” w Olsztynie; „Giełda Pio­sen­ki” w Lublinie; „OPPA”; Yapa; Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak” w ?winoujściu; Festiwal Piosenki Morskiej we Wro­cła­wiu, Festiwal Piosenki żeglarskiej w Krakowie i inne ... Współ­au­tor­­­ka scenariuszy spektakli muzycznych „W przechyle” i „Brat Szot”. Oprócz piosenek, reportaży i wywiadów pisze słuchowiska dla Teatru Polskiego Radia w Warszawie. Urodziła się i mieszka w So­­pocie. Wydała dwie autorskie płyty: Papierowe Pałace i Pio­sen­ki .

 

Oryginalność i niepowtarzalność zespołu Ikenga Drummers polega na tym, że 80% instrumentów, jest własnej produkcji, niektóre z nich były dotąd niespotykane w tej części globu. Muzycy zespołu prowadzą działalność warsztatową, gdzie uczą konstrukcji instrumentów, gry na nich jak również tańca. Występy to każdorazowo barwny, radosny i dynamiczny show muzyczno-taneczny. Gorące, egzotyczne rytmy, kolorowe stroje i instrumenty, piękne, profesjonalne tancerki Afro Dance, tworzą fascynujące i egzotyczne widowisko, wzbudzające każdorazowo zachwyt publiczności. Ikenga Drummers wykonuje muzykę etniczną, będącą połączeniem tradycyjnych rytmów afrykańskich i polskich z elementami high life, rocka oraz afro jazzu. Muzycy sami określają swoją muzykę jako "elelekulele music". Poszczególne utwory są zaaranżowane tak, żeby nie opierać się na indywidualnościach. Każdy instrument ma swoje określone miejsce i zadanie, dzięki czemu tworzy się jeden, wielki, niepowtarzalny rytm o nietuzinkowej harmonii. Inspirację stanowią pieśni gospel z Afryki Zachodniej, polskie pieśni ludowe oraz transowe rytmy bębnów.

Więcej na: http://www.ikengadrummers.pl/

 


JACEK STANISZEWSKI
- w latach 1977–84 studiował na Wydziale Grafiki Projektowej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Debiutował w połowie lat 80. Brał udział w tak głośnych wystawach, jak "Ekspresja lat 80." w sopockim BWA, "Lochy Manhattanu" w łodzi czy "Raj Utracony" w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. W kręgu jego zainteresowań artystycznych mieszczą się zjawiska związane z negatywnym oddziaływaniem postindustrialnej cywilizacji na człowieka, ale i z funkcjonowaniem nowoczesnych mediów oraz przepływem informacji. Wykonał ponad 300 plakatów do wystaw, spektakli teatralnych i koncertów. Współpracuje z niemal wszystkim instytucjami kultury w Trójmieście, a także z Fundacją Sfinks w Sopocie, Colosseum (organizator Gdynia Summer Jazz Days), Ladengalerie w Berlinie, Smithkline Beecham Polska. Zaprojektował szatę graficzną płyt wielu zespołów. W 1998 na 100 billboardach w Warszawie prezentowane były 3 autorskie projekty z cyklu „Wild Life is Us – Dzikie życie to my”. Jest autorem Drogi Krzyżowej wykonanej na zamówienie zakonu Kamilianów w Warszawie. Adiunkt na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest moderatorem w Podyplomowym Studium Architektury przy ASP w Gdańsku w indywidualnym programie „Widzenie między wierszami”. Od 1982 prowadzi też niezależną działalność muzyczną.

THE BARBERSHOP QUARTET

Męski Zespół Wokalny

 

W dniu 26 stycznia 2008 roku wystąpi w składzie:

- Franciszek Iskrzycki – kontratenor

- Michał Kozorys – tenor / kontratenor

- Grzegorz Zięba – baryton

- Andrzej Pasternak – bas

- Marian Benedyka – fortepian

 

Zespół powstał w 1993 roku z inicjatywy Grzegorza Zięby. ?piewał w różnym składzie, ale jego trzon zawsze stanowią zawodowi śpiewacy wywodzący się z profesjonalnych zespołów wokalnych Trójmiasta. Początkowo specjalizował się w wykonawstwie "Barbershop Quartets" ("Kwartetów Fryzjerskich"), jak w dawnym "Dixie - Land", czyli Południu dzisiejszych Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, nazywano wielogłosowe piosenki, wykonywane przez zespoły męskie. Sam gatunek muzyczny stanowił bezpośredni zaczątek tak zwanego jazzu tradycyjnego, jego "biay korzeń".

Repertuar kwartetu został z biegiem czasu wzbogacony w inne gatunki i formy muzyczne, także wokalno - instrumentalne, z towarzyszeniem zapraszanych do współpracy muzyków. Zespół sam opracowuje dzieła klasyczne, zdobywając serca publiczności własnymi aranżacjami i tekstami pisanymi do oryginalnych aranżacji, nierzadko - na specjalne zamówienia.

Obecny repertuar zawiera, obok "kwartetów fryzjerskich", także muzykę dawną, romantyczną, chorał, współczesną, utwory solowe, sakralne i świeckie. Jako jeden z pierwszych przełamywał stereotypy po przemianach kulturowych w Polsce: 1 grudnia 2001 roku, w obecności Pana Konsula Generalnego Rosji w Gdańsku, zespół miał zaszczyt zaprezentować program w całości poświęcony muzyce tego ogrmnego terytorialnie i kulturowo Kraju.

Zespól koncertował na terenie całego kraju oraz za granicą, brał udział w festiwalach, współpracował z Maciejem Nowakiem - znanym gdańskim animatorem kultury i Dyrektorem Teatru Wybrzeże, współtworząc artystyczny obraz wieczorów "Niekabaretowych". Nadal też współpracuje z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. W 2001 r. Kwartet rozpoczął współpracę ze środowiskiem teatralnym, w inscenizacji "365 obiadów" Lucyny Ówierczakiewiczowej w Teatrze "Wybrzeże". ?piewacy – soliści współpracują także z Teatrem Muzycznym w Gdyni.
Z kwartetem związanych jest też wielu znanych i znakomitych muzyków. Występował wspólnie z Grupą Mo Carta, Waldemarem Malickim, Agnieszką Fatygą, Jerzym Połomskim. Swojego głosu użyczał Mirosław Borczyński z Warszawy, Krzysztof Pękała i Andrzej Macierzyński z Gdyni; autorem polskich tekstów jest Krzysztof Pękała (stały współpracownik sędziwej Babci Władzi) oraz Grzegorz Zięba. Od lipca 2003 do kwartetu dołączył Michał Kozorys, a od roku 2006 - Robert Hennig – bas, znany jako „pan od pogody” w TV Gdańsk albo ksiądz w serialu „Plebania”. W grudniu 2007 roku zespół ponownie wystąpił w Gdańsku, na jubileuszu XV-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury.