07.12.2007 - 07.12.2007

XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Musica nos unit" - koncert 7 grudnia

WYKONAWCY

Rafał Zambrzycki-Payne – skrzypce
Saar Berger – waltornia
Ueli Wiget – fortepian

PROGRAM
Claude Debussy – Sonata na skrzypce i fortepian g-moll (1916-17)
Allegro vivo
Intermede. Fantasque et leger
Finale. Tres Anime

GyÓrgy Ligeti – Trio na skrzypce, waltornię i fortepian (1982)
Andante con tenerezza
Vivacissimo molto ritmico
Alla marcia
Lamento Adagio

-przerwa-

Leoą Janáèek – Sonata na skrzypce i fortepian (1914-1921)
Con moto
Ballada. Con moto
Allegretto
Adagio

Johannes Brahms – Trio na skrzypce, waltornię i fortepian Es-dur op. 40
Andante. Poco piu animato
Scherzo: Allegro. Molto meno allegro
Adagio mesto
Finale. Allegro con brio

 

Bilety w cenie:
25 zł normalny, 15 zł ulgowy do nabycia w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem

 

Rafał Zambrzycki-Payne urodził się w łodzi w 1978 roku. Jest zwycięzcą konkursów BBC Young Musician of the Year i BBC Radio 2 Young Musicians, oraz laureatem II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Luksemburgu. Artysta kształcił się pod opieką profesorów Lorda Yehudi Menuhina, Wen Zhou Li, Jadwigi Kaliszewskiej oraz Gerharda Schulza w The Yehudi Menuhin School w Londynie, Royal Northern College of Music w Manchesterze i Universität fĂĽr Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.
Wystepował jako solista z London Philharmonic, Royal Philharmonic, Bournemouth Symphony, English Chamber Orchestra, Royal Scottish National Orchestra, Philharmonia Orchestra, Sinfonia Varsovia, Musica Vitae Chamber Orchestra, Narodowa Orkiestra Armenii oraz z wieloma innymi renomowanymi orkiestrami. Koncertował w całej Europie, w Azji, Ameryce Północnej, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Wielokrotnie wystąpił pod batutą Lorda Yehudi Menuhina.
Brał udział w renomowanych festiwalach muzycznych; BBC Proms, Berliner Maerzmusik, Menuhin Festival w Gstaad, Davos, Euro Musica Vitae, Domaine Forget, Festival a’Autumn a Paris, Lucerna, Salzburg, SWR Schwetzingen, Paxos oraz Prussia Cove. W serii EMI Debut ukazała się jego płyta z interpretacjami dziel Brittena, Griega i Szymanowskiego.
W 2004 Rafał Zambrzycki-Payne prawykonał Koncert skrzypcowy Alexandra Arutuniana w Wielkiej Brytanii i wkrótce miał zaszczyt powtórzył wykonanie tego dzieła w obecności kompozytora w dniu jego 80. urodzin na koncercie w Armenii. Artysta współpracuje również z wieloma innymi czołowymi współczesnymi kompozytorami – George Benjamin, Heinz Holliger, Oliver Knussen, Mark-Anthony Turnage i Hans Zender.
Jest współzałożycielem tria fortepianowego DIMENSION, laureatów I nagrody Parkhouse International Chamber Music Competition w 2005r. Trio regularnie występuje w londyńskich South Bank Center, St. John‘s Smiths Square i Wigmore Hall, i wielokrotnie wykonało Koncert potrójny Beethovena z orkiestrami London Philharmonic, Orquesta Odissea w Madrycie i Filharmonia Wrocławska.
Od 2005 artysta jest koncertmistrzem zespołu Ensemble Modern we Frankfurcie n. Menem. Regularnie występuje z nimi w wielu krajach świata oraz na najważniejszych festiwalach, i w renomowanych centrach muzycznych. Jako solista wystąpił z Ensemble Modern w Terrain Briana Ferneyhough‘a i Koncercie Kameralnym Albana Berga. Od 2007 r. współpracuje jako koncertmistrz z MĂĽnchenner Kammerorchester.
W 2006 r. odbył tournÓe po Republice Południowej Afryki, występując z orkiestrami w Johannesburgu i Durban oraz brał udział w serii koncertów ze światowej sławy waltornistą David’em Pyatt’em. W przyszłym roku zadebiutuje na Warszawskim Festiwalu Beethovenowskim.
Artysta gra na skrzypcach zbudowanych przez J. B. Villaume w 1844 roku.

 

Saar Berger – wybitny waltornista młodej generacji. Urodził się w Tel Avivie w 1980 r. Od 2007 r. jest solowym waltornistą Ensemble Modern. Studiował w Jerusalem Music Academy, w Rubin Academy w Tel Avivie oraz w Hans Eisler Hochschule fĂĽr Musik w Berlinie, w klasie prof. Marie Luise Neunecker. Obecnie kontynuuje studia we Frankfurcie nad Menem w klasie prof. Ericha Penzla.
Jest laureatem Fundacji Amerykańsko-Izraelskiej (I nagroda) i nagrody ufundowanej przez Zvi i Ofra Meitar Ltd. Występował na festiwalach w Santander Monachium, Richard Strauss Institut, Hamburger Horntage, La Chaux de Fonds, Schleswig- Holstein, Verbier i Zermatt. Współpracował także z wieloma orkiestrami m.in. Hamburger Symphoniker, Deutsche Symphonie Orchester, UBS – Verbier Festival Orchester, Israeli Opera Orchestra, Jerusalem Radio Symphony Orchestra, West Eastern Divan Orchester (pod dyrekcją Daniela Barenboima), Kammer Akademie Potsdam i Scharoun Ensemble. Ostatnio brał udział w tournÓe koncertowym po Rosji w ramach projektu organizowanego przez Goethe-Institut, współpracował jako 1. waltornista z Navarra Symphony Orchestra i występował na koncertach Ensemble Modern w wielu krajach Europy.

 

Ueli Wiget, ur. w 1957 roku w Winterthur (Szwajcaria), pierwsze lekcje gry na fortepianie pobierał w wieku lat 10 u Klausa Woltersa. Od 1978 do 1983 roku studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej w Hanowerze grę na fortepianie i na harfie w klasach Hansa Leygrafa oraz Ruth Konhäuser; studium obu tych kierunków ukończył, przystępując do koncertu egzaminacyjnego. Swoje umiejętności doskonalił w latach 1983-86 na Węgrzech, w Budapeszteńskiej Akademii Liszta, we współpracy z GyÓrgym Kurtàgiem i Zoltànem Kocsisem. Ueli Wiget jest zwycięzcą pierwszej edycji Szwajcarskiego Konkursu Młodych Muzyków, jak również Konkursu Państwowych Wyższych Szkół Muzycznych Republiki Federalnej Niemiec. Jest także laureatem wielu międzynarodowych nagród (konkursy w Sydney, Monzie, Lipsku).
Od 1986 roku jest pianistą w Ensemble Modern, gdzie podejmuje wiele różnorodnych wyzwań i próbuje swych sił w rozlicznych stylach muzycznych. Jako solista brał udział dużych europejskich festiwalach (w Berlinie, Wiedniu, Salzburgu, Wenecji, Rzymie, Londynie, Huddersfield, Paryżu), współpracował z wieloma orkiestrami (WDR KÓln, SWR Stuttgart, DSO Berlin, MĂĽnchner Philharmoniker, Bundesjugendorchester, NDR Hannover, BBC London, Philharmonique Radio France Paris, Gulbenkian Lissabon, Nationalphilharmonie Budapest, Netherland Radio Philharmony, Junge Deutsche Philharmonie).
Jako kameralista współpracuje z licznymi zespołami, regularnie występuje w Vermeer Quartett oraz w Carmina Quartett.

 

UWAGA!!!!

7 grudnia 2007r. o godz. 11.00 w Sali Senatu Akademii Muzycznej im.S. Moniuszki w Gdańsku odbędzie się kurs akordeonistów prowadzony przez prof. Teodoro Anzellottiego z Wyższej Szkoły Muzycznej we Fryburgu.