28.10.2008 - 28.10.2008

Herbert - słowa i obrazy

Projekt Herbert - słowa i obrazy ma charakter interdyscyplinarny - popularyzatorski i edukacyjny. W ramach imprezy odbędą się: wystawa, projekcje filmów, wielkie czytanie wybranych fragmentów twórczości poety.

 

 

 

Motywem przewodnim obchodów ogłoszonego przez Sejm RP Roku Herberta będą kwestie relacji słowa i obrazu w twórczości poety, który podróżując zapisywał swoje wrażenia w formie wierszy, esejów, ale także rysunków.

 


 28 października 2008

17:00 – prezentacja filmu Herbert- fresk w kościele reż. Piotr Załuski


18:00 – wernisaż wystawy  rysunków Herberta /przygotowanie Jerzy Wojciechowski, galeria OPUS,      Wrocław oraz prezentacji video pt. „Ślad” Michała Brzezińskiego


18:30Herbert – słowa i obrazy debata wokół twórczości Herberta – poety, eseisty i rysownika z udziałem zaproszonych gości


19:30 - biesiada urodzinowa „Gdański ślad Herberta”
Gościem honorowym spotkania będzie Pan Rafał Żebrowski – siostrzeniec Zbigniewa Herberta.


 

„Herbert – fresk w kościele” w reż. Piotra Załuskiego to film podążający szlakiem życia Zbigniewa Herberta, pokazuje miejsca i osoby blisko związane z biografią i twórczością poety. Można tu zobaczyć miasto dzieciństwa – Lwów, Sopot, Toruń, Kraków czy  Paryż, Berlin i Amsterdam, Włochy, Grecję. Wypowiadają się najbliżsi pisarza – żona Katarzyna Dzieduszycka-Herbert, siostra Halina Żebrowska oraz osoby, którym Herbert dedykował swoje wiersze – poeci: Adam Zagajewski i Ryszard Krynicki, redaktorzy Barbara Toruńczyk i Adam Michnik, aktor Zbigniew Zapasiewicz. Wreszcie zobaczyć można poetę czytającego swoje wiersze na spotkaniach autorskich oraz wykonującego rysunki w jednym z muzeów. W filmie zacytowane zostały fragmenty rozważań Herberta dotyczące, poezji i możliwości języka oraz roli sztuki. Film miał w zamierzeniu twórców stanowić ilustrację i rozwinięcie poglądu Zbigniewa Herberta, że powinnością artysty jest "wymierzać widzialnemu światu sprawiedliwość i piękno".

Wystawa rysunków Zbigniewa Herberta zostanie otwarta w galerii Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Herbert dużo podróżował. Nie fotografował, uważał, że zdjęcia upraszczają kontakt z dziełem sztuki. Wrażenia z podróży opisywał, ale także wiele szkicował.
Graficzne „zapisy" z Grecji, Włoch, Francji, Niemiec czy Holandii oddają fascynacje poety: zauroczenie krajobrazem, detalem architektonicznym, malarstwem włoskim, flamandzkim czy niderlandzkim
Jako narzędzia najczęściej używał Herbert długopisu, flamastra czy cienkopisu, ale są też rysunki piórkiem i pędzelkiem. Wystawa  przygotowana została przez Jerzego Wojciechowskiego z galerii „Opus” we Wrocławiu.
Część integralną wystawy stanowi prezentacja video  Michała Brzezińskiego – młodego  artysty, który wybrał się w podróż śladami poety. Prezentacja stanowi próbę twórczego ustosunkowania się do dorobku artystycznego Herberta, sposobu poznawania i komunikacji.


Wystawa potrwa do 21 listopada 2008 r.

Komentarzem do wystawy będzie debata „Herbert - słowa i obrazy” wokół zaprezentowanych prac ze szczególnym uwzględnieniem kwestii relacji słowa i obrazu z udziałem zaproszonych gości: literaturoznawców - Stefana Chwina i Kazimierza Nowosielskiego. O swoich wędrówkach, w szerokim znaczeniu, śladami  Herberta opowiedzą Jerzy Wojciechowski, Piotr Załuski i Michał Brzeziński.

Spotkanie zakończy się Biesiadą urodzinową, która  zgromadzi gdańskich ludzi pióra, pamiętających spotkania z Herbertem w Gdańsku, jego wykłady na Uniwersytecie Gdańskim i obecność w życiu towarzyskim.
 

 

 

Zrealizowano w ramach Programu „Herbert” ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego