29.08.2008 - 29.08.2008

Koncert Kwartetu ProForma

NADBAŁTYCKIE CENTRUM KULTURY z oraz Restauracja/Klub MIASTO ANIOŁÓW zapraszają na koncert poznańskiego Kwartetu ProForma pt. Krajobraz po Uczcie. W programie koncertu usłyszymy znane i nieznane piosenki Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego. Koncert jest organizowany w ramach projektu SCENA LETNIA PIOSENKI LITERACKIEJ I AKTORSKIEJ.

 

29 sierpnia 2008 r., piątek, godz.18.3o
Restauracja/Klub MIASTO ANIOŁÓW
Gdańsk, ul. Chmielna 26

 

Ja słyszałem ich zarówno w pubie, w  kameralnej, domowej atmosferze, jak i na świeżym powietrzu, przed przypadkową publicznością. Ich przekaz, choć daleki od piosenkarskiej łatwizny, świetnie sprawdzał się w każdych warunkach.

                                                                                 Tomasz Janas Gazeta Wyborcza

 

 

Początki poznańskiego Kwartetu ProForma sięgają połowy 2001 roku, gdy z inicjatywy Przemysława Lembicza (śpiew, gitara) oraz Marcina Żmudy (fortepian, śpiew) powstał duet, by zmierzyć się z rodzajem muzyki określanym jako piosenka poetycka lub poezja śpiewana. Od początku działalności dużą część repertuaru stanowiły piosenki autorstwa Jacka Kaczmarskiego, tria Gintrowski, Kaczmarski, Łapiński, oraz Stanisława Staszewskiego. Zespół jeszcze jako duet zaczął grać koncerty, początkowo klubowe.

 

Niedługo po rozpoczęciu działalności środowisko artystyczne zelektryzowała wieść o chorobie Jacka Kaczmarskiego, wobec czego niejako naturalną koleją rzeczy zespół poczuł się w obowiązku włączyć w akcję pomocy Jackowi.

 

17 VII 2002 roku zorganizowano w Poznaniu charytatywny koncert — duet wykonał piosenki, do których powstania zainspirowały Jacka arcydzieła malarskie Rembrandta, Brueghela, Matejki i innych. Każda z nich była ilustrowana swym malarskim odpowiednikiem, wyświetlanym na wielkoformatowym ekranie. Pomysł ten narodził się jeszcze w latach osiemdziesiątych, ale ówczesna sytuacja nie pozwalała Kaczmarskiemu na jego realizację, natomiast koncert poznański został profesjonalnie zarejestrowany i nagrania zaczęły krążyć po Polsce, docierając zresztą także do samego autora.

 

Akcja pomocy nabierała rozpęd u, orga­nizowano wiele koncertó w, na które zespół zaczął być zapraszan y.  Koncertowa ł m. in. na festiwalach w Przemyślu, Kielcach, jest regularnym gościem festiwalu piosenki poe­tyc­kiej Nadzieja  w Kołobrzegu oraz na wielu (obecnie już ponad trzy­stu) koncertach w całej Polsce. Występował zarówno samodziel­nie, jak i u boku m.in. Prze­mysła­wa Gin­trow­skiego, Jacka Bończyka, Kuby Sienkie­wi­cza czy Mirosława Czy­ży­kiewi­cza. W międzyczasie skład zespołu rozszerzył się o Piotra Lembicza (gitara, śpiew) oraz Wojtka Strzeleckiego (gitara basowa, śpiew).

 

Repertuar Kwartetu ProForma nadal stanowią piosenki znane z wykonań Jacka, natomiast propozycja jest sukcesywnie rozszerzana i obecnie w programie koncertowym znajdują się piosenki własne oraz Brassensa, Waitsa i Cave-a, których twórczość jest w Polsce (głównie z uwagi na barierę językową) prawie zupełnie nieznana. Zespół wykonuje je w przekładach np. W. Młynarskiego ale także (Waits, Cave) w autorskich tłumaczeniach Przemysława Lembicza.

 

Obecnie zespół głównie koncentruje się na pisaniu własnych piosenek, a w trakcie (z reguły około dwugodzinnego) koncertu zaprasza w podróż poprzez piosenki z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, Stanisława Staszewskiego, wspomniane już tłumaczenia Toma Waitsa i Nicka Cave-a, a także utwory własne m.in. do wierszy K.I. Gałczyńskiego i Krzysztofa Gajdy.

 

Na 34. edycji przeglądu BAZUNA w Elblągu Kwartet ProForma otrzymał wyróżnienie oraz zaproszenie do koncertu laureatów, zaś piosenka Noc znalazła się w Złotej Dwudziestce piosenek przeglądu.

 

Współorganizatorem koncertu jest Restauracja/Klub Miasto Aniołów

 

 

 

 

 

 

Mecenat nad koncertem: