07.11.2005 - 30.11.2005

Gdańsk Press Photo - wystawa pokonkursowa w Gdyni

Prezydent Miast Gdyni, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Kosycarz Foto Press

zapraszają na wernisaż wystawy pokonkursowej IX edycji Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej im. Zbigniewa Kosycarza „Gdańsk Press Photo 2005” w poniedziałek, 7 listopada o godz. 16.00 do Galerii Ratusz w Urzędzie Miasta Gdyni (al. Marszałka Piłsudskiego 52/54).

Wystawa czynna poniedziałek – piątek w godz. 8.00 – 16.00 do 30 listopada br. Wstęp wolny.

Ekspozycja prezentuje zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w tegorocznej edycji konkursu „Gdańsk Press Photo”. Fotografie wybrane zostały spośród zdjęć wykonanych przez pomorskich i zachodniopomorskich fotografików i amatorów w terminie od 1 kwietnia 2004 r. do 31 marca 2005 r. Zdjęcia oceniane były w siedmiu kategoriach: wydarzenie, ludzie, życie codzienne, świat, w którym żyjemy, sport, kultura, fotografia spoza regionu.

Konkurs przeznaczony jest dla fotografików z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Jest to jedyna tego typu impreza regionalna w Polsce, otwarta dla zawodowców, „wolnych strzelców” i amatorów. Konkurs na trwałe wpisał się w krajobraz pomorskiej kultury. Jego podstawowym zadaniem jest promocja dobrej fotografii prasowej i fotografików. Do jury zapraszane są znakomite postacie związane z polską i światową fotografią prasową, co daje konkursowi wysoką rangę i stanowi wyzwanie do stałego podnoszenia poziomu prac. Od wielu lat patronem tej prestiżowej imprezy jest Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu. łącznie w dotychczasowych edycjach konkursu oceniono ponad 5200 zdjęć.

Tegoroczne wyróżnienia i laureaci konkursu: Bartosz Arszyński, łukasz Głowala, Kamil Gozdan, Jolanta Hebel, Wojciech Jakubowski, Marcin Kaliński, Beata Kitowska, Przemysław Kozłowski, Damian Kramski, Robert Kwiatek, Rafał Malko, Grzegorz Mehring, Szymon Michna, Eugeniusz Nurzyński, Dominik Sadowski, Michał Szlaga, Krzysztof Tomasik, Adam Warżawa

Zbigniew Kosycarz (1925-1995) przyjechał do Gdańska w 1945 roku i od pierwszych dni tworzył fotograficzną kronikę regionu. W swojej 50-letniej pracy zawodowej był świadkiem zdarzeń, które przeszły do historii nie tylko Gdańska, ale i Polski. Okiem swego aparatu rejestrował także zwyczajne sytuacje, codzienne życie, zwykłe sprawy zwykłych ludzi. Mówiono o Nim – „latający reporter”. żadne wydarzenie nie mogło się odbyć bez jego udziału. Fotografia prasowa była jego pracą i hobby wypełniającym całe życie.