26.11.2005 - 26.11.2005

Antystress VI Edycja- "ANTYSTRES po żydowsku"

26 listopada 2005 roku, Galeria NCK oraz Sala Mieszczańska, Ratusz Staromiejski Gdańsk ul. Korzenna 33/35 (Nadbałtyckie Centrum Kultury)

17.00 (Galeria NCK) Otwarcie: Promocja Książki „Pamięć”z udziałem Gołdy Tencer.

18.00 (Sala Mieszczańska)

  • Występ Władka Marhuletsa
  • „TSKż wczoraj i dziś”: Piotr Bartl
  • Kantor Karol Kołodziej
  • Sentencje żydowskie: Jarosław Balcewicz
  • Kabaret żydowski: Aktorzy Teatru żydowskiego z Warszawy
  • Koncert: zespółu Exit
  • Recital: Jacek Kulesza Trio

    Sentencje żydowskie- Jarosław Balcewicz

    Stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę jak wiele powszechnie znanych sentencji jest pochodzenia żydowskiego jak chociażby;” Nie ucz ojca dzieci robić”, Na złodzieju czapka gore”, „ Zlap Pana Boga za nogi”. Jarosław Balcewicz przybliży sentencjonalną mądrość żydowską stworzoną przez naród, który nigdy nie był niepiśmienny, który wyróżniają trzy właściwości: dociekliwość moralna, psychologia i częsta obecność Boga.

    Jarosław Balcewicz: dziennikarz, prozaik, zawodowo zajmuje się problematyką zamówień publicznych.

     

    Występ Zespołu Klezmerskiego Władka Marhuletsa.

    Wystąpią: Władysław Marhulets –klarnet, Izabela Jakubowska –skrzypce, Paweł Nowak –akordeon.

     

    Władysław Marhulets założyciel zespołu posiada wybitne uzdolnienia artystyczne, plastyczne i w szczególności muzyczne.

    Obdarzony znakomitym słuchem, doskonałą pamięcią oraz niezwykłą wrażliwością muzyczną wyróżnia się jako instrumentalista (gra na klarnecie) i jako kompozytor. W obu dziedzinach muzycznych, instrumentalnej i kompozytorskiej odnosi sukcesy, jest laureatem wielu konkursów.

    Z inspiracji muzyką żydowską powstało kilkanaście utworów, które Władysław skomponował nawiązując do tradycji muzyki żydowskiej; utworów, które złożyły się na Nadzwyczajny Koncert dedykowany ambasadorowi Izraela w Polsce prof. Szewachowi Weissowi. Talent kompozytorski Władysława znalazł uznanie jednego z ostatnich żyjących przedstawicieli muzyki klezmerskiej w Polsce, „ostatniego klezmera Galicji”, pianisty i kompozytora Leopolda Kozłowskiego. Także z uwagą, należną obiecującemu kompozytorowi odniosła się do kompozytorskiej twórczości Władysława Pani Elżbieta Penderecka, Dyrektor Artystyczny Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

    Jest laureatem wielu konkursów, w tym ogólnopolskiego konkursu kompozytorskiego Uczniowskie Forum Muzyczne, gdzie zdobył II nagrodę oraz nagrodę publiczności za poemat symfoniczny „Cierpienie Hioba”.

    Jest stypendystą "Agrafki Muzycznej", stypendium przyznawanego uzdolnionym uczniom szkół muzycznych II stopnia. Warunkiem uzyskania stypendium są udokumentowane osiągnięcia w muzyce i grze na instrumencie muzycznym. Komisja stypendialna kieruje się także oceną ekspertów podczas przesłuchań.Od roku szkolnego 2002/2003, Władysław realizuje naukę według indywidualnego programu nauczania. Wywiązuje się bardzo dobrze i terminowo z obowiązku nauki, godząc z powodzeniem naukę z pasją kompozytorską i instrumentalisty.

    Swoim zaangażowaniem i oddaniem oraz szerokim zainteresowaniom zawdzięcza ciągły rozwój, zauważany i doceniany przez artystów muzyków, nauczycieli i słuchaczy.

    Kantor Karol Kołodziej zaprezentuje tradycyjne pieśni żydowskie przy własnym akompaniamencie gitarowym (BAJ MIR BISTI SZEJN, MAJN SZTEJTEłE BEłZ, REBNS NYSN, HAVA NAGILA, AVENU SHALOM ALEICHEM)...

     

    Kabaret żydowski: Henryk Rajfer, Teresa Wrońska.

    Teatr żydowski im. Ester Rachel Kamińskiej w Warszawie, powstał 1950, w wyniku połączenia i upaństwowienia dwóch zespołów teatralnych, które występowały 1945-50 we Wrocławiu i łodzi; 1950–55 działał w tychże miastach, występował gościnnie w całej Polsce; 1955 przeniósł się do Warszawy (od 1970 we własnej siedzibie — nowoczesnym budynku wg projektu B. Pniewskiego); jest spadkobiercą i kontynuatorem bogatej tradycji scen żydowskich w Polsce, których działalności położyła kres II wojna świat.; przedstawienia są grane w języku jidysz i pol.; dyr.: I. Kamińska (do 1968), Sz. Szurmiej (od 1970).