czarno-biała grafika, powilona litera "p", napis: nowoczesne techniki zarządzania pracą i komunikacją w instytucji kultury"
14.11.2023 - 15.11.2023

Szkolenie: Nowoczesne techniki zarządzania pracą i komunikacją w instytucji kultury

Szkolenie Nowoczesne techniki zarządzania pracą i komunikacją w instytucji kultury.  

14 - 15 listopada | Kościerskim Domu Kultury | Kościerzyna 

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku 

Prowadzenie Dominik Pokornowski - współtwórca podcastu o zwinnym zarządzaniu w kulturze “Zwinna kultura” 

👉 Regulamin szkolenia

👉 Link do formularza zapisów 

Koszt szkolenia: 70 zł brutto | Po uzupełnieniu formularza zostaną Państwo przekierowani do płatności. Organizator zapewnia przerwę kawową oraz lunch. Organizator nie zapewnia noclegu. 

Uwaga! Liczba miejsc na szkolenie jest ograniczona. 

Zwinne zarządzanie w instytucji kultury

Projektowa filozofia organizacji opanowała niemal każdą branżę (korporacje, firmy technologiczne, media, organizacje pozarządowe, instytucje oraz sektor MŚP). Zarządzanie projektem jest dziś wspierane technologiami internetowymi. Aplikacje ułatwiają w znacznym stopniu organizację i zarządzanie projektami. Programy są proste, intuicyjne oraz mobilne. Wśród katalogu aplikacji odpowiednie rozwiązanie znajdzie dla siebie każda organizacja i firma. Szkolenie to prezentacja całej gamy popularnych i sprawdzonych w praktyce narzędzi internetowych do zarządzania projektami. Praktyczne wykorzystanie sprawdzonych i skutecznych metod zarządzania zespołem i koordynacją projektami. Stosowanie narzędzi online organizujących zadania, pracę oraz komunikację w działach i całych instytucji kultury. Co najmniej od kilku lat skuteczne metody stosowane w branży technologicznej przenoszone są do świata kultury i organizacji pozarządowych. Dzieje się tak nie bez powodu. Przestrzenią kultury jest aktualnie medialna i cyfrowa rzeczywistość. Nowe formy pracy i współpracy przenikają różne branże i mogą z powodzeniem działać również w kulturze. Zastosowanie tzw. zwinnych metodyk zarządzania projektem (z ang. agile project management) przynosi szereg korzyści, charakteryzuje się skutecznością i prostotą działania. Szkolenie warsztatowe przybliża elementarne zasady nowoczesnego zarządzania w oparciu o narzędzia do współpracy, komunikacji i współdzielenia się zasobami.

Zwinne zarządzanie w instytucji kultury techniką Kanban

Tajemnicą, która stoi za skutecznością zarządzania zadaniami i projektami jest wizualizacja zakresu pracy. Kiedy cały zespół widzi zadania (oraz ich stan) po prostu lepiej działa. Kanban to prosta i jasna metoda zarządzania zadaniami. Jest popularna w branży IT, ale dzięki swojej prostocie zdobyła szereg innych branż, w tym sektor kreatywny i instytucje kultury. Kanban to opracowana w latach pięćdziesiątych XX wieku w Japonii metoda zarządzania pracą. Samo słowo w wolnym tłumaczeniu można tłumaczyć jako „widoczny spis”. W pierwotnym znaczeniu – w języku japońskim – oznacza: szyld, tabliczkę z napisem informującym. Właśnie tablica, jako narzędzie wizualizacji pracy jest wyśmienitym sposobem dobrego zarządzania. Na szkoleniu warsztatowym poznasz elementarne zasady działania metody i zobaczysz jak łatwo można ją skutecznie wdrożyć w kilkuosobowych zespołach.

Program szkolenia

● ABC zarządzania, czyli czym się różni projekt od procesu.

● Zwinność, czyli właściwie co? Wprowadzenie do metodyk i narzędzi zwinnego zarządzania: Manifestu Zwinności i Parasol Agile.

● Wartości zwinnego zarządzania: transparentność, komunikacja, cykliczność.

● Praktyki zwinnego zarządzania: aplikacje do komunikacji, wspólne zasoby, spotkania, wizualizacja projektu i pracy.

● Tablica Kanban, czyli jak zobaczyć pracę. Fundamentalne reguły i dobre praktyki metody.

● Zwinny zespół, czyli dobra komunikacja tajemnicą sukcesu współpracy zespołu.

● Komunikator w zwinnym zespole:

○ geneza chatowania

○ email vs chat

○ przykładowe aplikacje: Slack, Teams, Telegram

● Konfiguracja komunikatora.

● Konfiguracja tablicy Kanban – ćwiczenie 1:

○ rozdzielczość zadań

○ przepływ pracy

● Zarządzanie tablicą – przegląd aplikacji: Trello, Quire

● Obiekty na tablicy Kanban: załączniki i dodatki

● Praca z tablicą Kanban – ćwiczenie 2: symulacja konfiguracji projektu

● Praca z tablicą Kanban – ćwiczenie 3: symulacja pracy nad projektem

● Zarządzanie czasem i skupieniem uwagi – technika pomodoro.

● Pytania i odpowiedzi, czyli kilka dobrych praktyk.

Korzyści dla uczestników:

● Zdobycie klarownej wiedzy o metodykach zwinnych.

● Wiedza o narzędziach internetowych wspierających zarządzanie pracą w technice Kanban.

● Możliwość konsultacji indywidualnych z trenerem.

● Przekonanie Uczestników do stosowania metodologii zarządzania projektami w instytucji.

● Nabycie i podniesienie kompetencji w zakresie organizacji pracy w instytucji kultury przez stosowanie metod zarządzania projektami.

● Nabycie umiejętności programowania projektowego, tj. tworzenia ram i realizacji projektów na każdym etapie cyklu projektowego.

● Zdobycie kompetencji:

○ praktyczne umiejętności zwinnego zarządzania projektami w kulturze

○ praktyczne umiejętności zarządzania zespołem projektowym

○ wiedza w zakresie wykorzystania narzędzi informatycznych wspierających zarządzania projektami – metody: Kanban

Pracownia Kultury - to nowy dział Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, którego zadaniem jest podnoszenie kompetencji kadr kultury. Szkolimy, jeździmy i dzielimy się wiedzą z ludźmi kultury
w województwie pomorskim. Dołącz do naszej grupy na Facebooku

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.