Kształty Pomorza
04/04/2020

„Kształty Pomorza” - cykl warsztatów plastycznych online dla dzieci i rodziców

Czy znajdą się wśród nas jacyś młodzi wielbiciele lepienia i ugniatania? Jesteśmy przekonani, że tak. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy serię filmików, które pokażą, jak z bezkształtnej i niepozornej bryły ciastoliny wyczarować zwierzęta, przedmioty, a nawet bohaterów kaszubskich legend.

„Kształty Pomorza”, bo tak nazwaliśmy nasz cykl warsztatów plastycznych online, mają zachęcić dzieci i rodziców do poznawania przyrody i kultury naszego regionu. Każdy odcinek poświęciliśmy innemu tematowi – ulepimy stworzenia zamieszkujące Morze Bałtyckie, a także naczynia, które wiele lat temu służyły do podawania obiadu; spróbujemy też wyobrazić sobie, jak mogły wyglądać postaci znane nam z legend.

Emisję filmów zaplanowaliśmy w soboty o 9:00 (znajdziecie je na tej stronie oraz na naszym Facebooku) wg poniższego harmonogramu:

Warsztaty prowadzi Monika Sobczak-Konca – malarka, kuratorka wystaw w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

 

Zanim zasiądziecie przed komputerem, przygotujcie koniecznie swoją porcję ciastoliny. Będziecie potrzebować:

  • szklankę mąki
  • pół szklanki soli drobnoziarnistej
  • łyżeczkę kwasku cytrynowego
  • szklankę wody w temp. ok. 90 st.

Całość należy dokładnie wymieszać łyżką. Gdy ciasto się nieco wystudzi, trzeba zagnieść je dłonią. Gotową ciastolinę przechowujcie w zamknięciu, aby uchronić ją przed wyschnięciem.

Uwaga: gotowe przedmioty zostawiamy do wyschnięcia (nie wypalamy ich).