Nowa Muzyka w Starym Ratuszu. Poznańska majówka
09.05.2024

Nowa Muzyka w Starym Ratuszu. Poznańska majówka | koncert

Termin: 9 maja, godz. 19.00
Bilety: 20 zł normalny i 10 zł ulgowy do kupienia na portalu InterTicket oraz w księgarni PWN (ul. Korzenna 33/35) w godzinach jej otwarcia oraz na godzinę przed rozpoczęciem koncertu. Sprzedaż biletów zakończy się wraz z rozpoczęciem koncertu.
Udogodnienia: pętla indukcyjna
Miejsce wydarzenia: NCK - Ratusz Staromiejski

Nadbałtyckie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Muzyki Elektroakustycznej oraz Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku zapraszają na koncert „Poznańska majówka”.

Podczas majowego koncertu z cyklu Nowa Muzyka w Starym Ratuszu będziemy mogli posłuchać najnowszych dokonań kompozytorów związanych z Poznaniem – zarówno twórców bardzo już utytułowanych, jak i należących do najmłodszego pokolenia, które stara się zaznaczyć swoją indywidualność, szukając własnego języka w ramach tak pojemnego gatunku, jakim jest muzyka elektroakustyczna. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wśród zaplanowanych na ten wieczór siedmiu utworów będzie aż 5 prawykonań, co niewątpliwie podnosi wartość wydarzenia i jego atrakcyjność dla publiczności. W elektronicznej otoczce zabrzmią różne instrumenty, jak saksofon tenorowy, skrzypce, akordeon, czy akustyczna gitara. Sporą część repertuaru usłyszymy w autorskim wykonaniu, będzie też okazja spotkać się z kompozytorami, muzykami i porozmawiać po koncercie, podzielić swoimi wrażeniami. A gościć będziemy znakomite kompozytorki – Lidię Zielińską i Katarzynę Taborowską, które zaprezentują swoje utwory, przy czym w przypadku drugiej z wymienionych będzie to właśnie autorskie prawykonanie. Gdański skrzypek, członek doskonale znanego i utytułowanego NeoQuartetu, Paweł Kapica, wykona kompozycję Dominika Puka. Z naszych, lokalnych wykonawców usłyszymy także Bartosza Sadoka na saksofonie tenorowym. I wreszcie bardzo interesujący głos najmłodszego pokolenia poznańskich kompozytorów, którzy zaprezentują wyłącznie premierowe utwory. 


Partnerem  majowego wydarzenia będzie Studio Muzyki Elektroakustycznej (SMEAMuz) Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu i warto przy tej okazji wspomnieć, że na tej uczelni od kilku lat funkcjonuje kierunek studiów „Kompozycja elektroakustyczna“, które do niedawna były licencjackimi, a obecnie także są magisterskie.
 

Tradycyjnie już do wygrania będą płyty z muzyką elektroakustyczną. 
 

Program

  • Katarzyna Taborowska „Wave of Wawes" (2024) na live electronics 8:00
    prawykonanie
    Katarzyna Taborowska – live electronics
  • Dominik Puk „...spojrzeniem umysłu z dziwną szybkością III" (2019) na skrzypce amplifikowane i taśmę 7:12
    Paweł Kapica – skrzypce
    Dominik Puk – elektronika
  • Paweł Opalczewski „Anomalie" (2024) na gitarę akustyczną i taśmę 12:00
    prawykonanie
    Paweł Opalczewski – gitara akustyczna, elektronika
  • Jan Juszczak „W szczęściu wspominać niedolę" (2024) na taśmę 4:35
    prawykonanie
    Lidia Zielińska - komputer
  • Lidia Zielińska„ Aphasia" (2012) na saksofon tenorowy i taśmę 13:07
    Bartosz Sadok – saksofon tenorowy
    Lidia Zielińska – elektronika
  • Justyna Tobera „Fake bond" (2024) na taśmę
    prawykonanie
    Lidia Zielińska - komputer
  • Julia Bartczak, Miłosz Kędra „6.3.18" (2024) na akordeon, syntezator i live electronics 7:00
    prawykonanie
    Julia Bartczak – syntezator, live electronics
    Miłosz Kędra – akordeon, live electronics

Biografie artystów

Dariusz Mazurowski – realizacja elektroakustyczna

Koordynacja artystyczna, produkcja: Dariusz Mazurowski, Lidia Zielińska.

Współorganizatorzy: Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Studio Muzyki Elektroakustycznej (SMEAMuz) Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej PseME

logo Amuz   logo smeamzu      

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.