Nowa Muzyka w Starym Ratuszu. Poznańska majówka
09.05.2024

Nowa Muzyka w Starym Ratuszu. Poznańska majówka | koncert

Termin: 9 maja, godz. 19.00
Bilety: 20 zł normalny i 10 zł ulgowy do kupienia na portalu InterTicket oraz w księgarni PWN (ul. Korzenna 33/35) w godzinach jej otwarcia oraz na godzinę przed rozpoczęciem koncertu. Sprzedaż biletów zakończy się wraz z rozpoczęciem koncertu.
Udogodnienia: pętla indukcyjna
Miejsce wydarzenia: NCK - Ratusz Staromiejski

Nadbałtyckie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Muzyki Elektroakustycznej oraz Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku zapraszają na koncert „Poznańska majówka”.

Majowy koncert z cyklu Nowa Muzyka w Starym Ratuszu to prezentacja najnowszych dokonań kompozytorów związanych z Poznaniem – zarówno twórców bardzo już utytułowanych, jak i należących do najmłodszego pokolenia, które stara się zaznaczyć swoją indywidualność, szukając własnego języka w ramach tak pojemnego gatunku, jakim jest muzyka elektroakustyczna. Wśród zaplanowanych na ten wieczór siedmiu utworów będzie aż 5 prawykonań! W elektronicznej otoczce zabrzmią różne instrumenty: saksofon tenorowy, skrzypce, akordeon, czy akustyczna gitara. Sporą część repertuaru usłyszymy w autorskim wykonaniu, będzie też okazja spotkać się z kompozytorami, muzykami i porozmawiać po koncercie, podzielić swoimi wrażeniami. Gościć będziemy znakomite kompozytorki – Lidię Zielińską i Katarzynę Taborowską, które zaprezentują swoje utwory, przy czym w przypadku drugiej z wymienionych będzie to właśnie autorskie prawykonanie. Gdański skrzypek, członek NeoQuartetu, Paweł Kapica, wykona kompozycję Dominika Puka. Z naszych, lokalnych wykonawców usłyszymy także Bartosza Sadoka na saksofonie tenorowym. Najmłodsze pokolenie poznańskich kompozytorów zaprezentuje wyłącznie premierowe utwory. 


Partnerem  majowego wydarzenia będzie Studio Muzyki Elektroakustycznej (SMEAMuz) Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu i warto przy tej okazji wspomnieć, że na tej uczelni od kilku lat funkcjonuje kierunek studiów „Kompozycja elektroakustyczna“, które do niedawna były licencjackimi, a obecnie także są magisterskie.
 

Tradycyjnie już do wygrania będą płyty z muzyką elektroakustyczną. 
 

Program

 • Katarzyna Taborowska „Wave of Wawes" (2024) na live electronics 8:00
  prawykonanie
  Katarzyna Taborowska – live electronics
 • Dominik Puk „...spojrzeniem umysłu z dziwną szybkością III" (2019) na skrzypce amplifikowane i taśmę 7:12
  Paweł Kapica – skrzypce
  Dominik Puk – elektronika
 • Paweł Opalczewski „Anomalie" (2024) na gitarę akustyczną i taśmę 12:00
  prawykonanie
  Paweł Opalczewski – gitara akustyczna, elektronika
 • Jan Juszczak „W szczęściu wspominać niedolę" (2024) na taśmę 4:35
  prawykonanie
  Lidia Zielińska - komputer
 • Lidia Zielińska„ Aphasia" (2012) na saksofon tenorowy i taśmę 13:07
  Bartosz Sadok – saksofon tenorowy
  Lidia Zielińska – elektronika
 • Justyna Tobera „Fake bond" (2024) na taśmę
  prawykonanie
  Lidia Zielińska - komputer
 • Julia Bartczak, Miłosz Kędra „6.3.18" (2024) na akordeon, syntezator i live electronics 7:00
  prawykonanie
  Julia Bartczak – syntezator, live electronics
  Miłosz Kędra – akordeon, live electronics

Biografie artystów

Dariusz Mazurowski – realizacja elektroakustyczna

Koordynacja artystyczna, produkcja: Dariusz Mazurowski, Lidia Zielińska.

Wydarzenie na Facebooku

Współorganizatorzy: Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Studio Muzyki Elektroakustycznej (SMEAMuz) Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej PseME

logo Amuz   logo smeamzu      

Więcej o cyklu Nowa Muzyka w Starym Ratuszu

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.