14.11.2020 - 14.11.2020

Św. Jan Od-Nowa. Koncert nadzwyczajny: Leszek Możdżer

Koncert i retransmisja koncertu
 
EDIT:
 
W związku z licznymi pytaniami o retransmisję koncertu informujemy:
 
➡️ jeżeli chcecie zakupić bilet na dzisiejszą retransmisję, możecie to zrobić, klikając tutaj: www.interticket.pl
Retransmisja dostępna będzie do 16.11.2020, do godz. 8:00.
 
➡️ jeżeli mieliście jakiekolwiek problemy z wczorajszym streamingiem, dzisiejszym logowaniem, dostępem do koncertu - piszcie na adres: info@interticket.pl. Czekają tam na Was nasi pomocnicy i na pewno zaradzą każdemu problemowi ????
 
➡️ w komentarzach pojawiają się fałszywe linki do streamingu. Na bieżąco pracujemy nad ich usuwaniem i blokowaniem. Jedyny link, który jest bezpieczny i prawidłowy, to ten który otrzymacie Państwo na adres mailowy z interticket.pl
 
 

Premierowe wykonanie dzieła na organy, chór i fortepian Leszka Możdżera.

Słowa do utworu skomponowanego przez Leszek Możdżer zostały zaczerpnięte z poematu „Zjawienie Emilki…” autorstwa Jana Pawła Woronicza.

 

W trakcie koncertu muzycy dzieło Woronicza osadzą w nowych kontekstach, które otworzą je na ważkie problemy współczesności. Jeżeli chcecie poznać całkowicie współczesną reinterpretację osiemnastowiecznego tekstu i podjąć dialog z tradycją zapraszamy!

 

(...) Chciałbym Państwu ofiarować poruszające przesłanie natchnionego poety, który przepięknie opisał stan, którego możemy nieustannie doświadczać, pomimo podstępnych prób wpędzenia nas w cierpienie poprzez teatrzyk otaczającego nas świata.

– Leszek Możdżer

PROGRAM:

14 listopada 2020 r.

godz. 18.00

Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

 

Improwizacje

Leszek Możdżer – fortepian

 

Leszek Możdżer

Utwór na organy, chór i fortepian

/Prawykonanie światowe/

 

Zjawienie Emilki na pełni kwadry II lunacyi XII cyklu słonecznego XIII

do słów Jana Pawła Woronicza

 

Wykonawcy:

Chór kameralny 441 Hz

pod dyrekcją Anny Wilczewskiej

Andrzej Szadejko – organy

Leszek Możdżer – fortepian

 

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Informacja o biletach*:

online - 20zł

dostępne pod linkiem.

*W związku z nowymi restrykcjami koncert w Centrum św. Jana odbędzie się tylko online. Szczegóły w wydarzeniu na Facebooku.

 
Dostępne są wyłacznie na www.interticket.pl
 
➡️Zakupione bilety umożliwiają uczestnictwo wyłącznie w streamingu (odtworzenie w czasie rzeczywistym). Możliwość wyświetlenia całego koncertu jest zachowana do 20 minut po jego rozpoczęciu. Po godzinie 18:20 będzie można dołączyć do wydarzenia jedynie w momencie jego trwania, tzn. nie będzie możliwości cofnięcia filmu do początku koncertu!
 
➡️ koncert można oglądać też poza granicami Polski!
 
➡️ gdyby ktoś nie zdążył kupić biletu na streaming mamy dobrą wiadomość:
➡️ koncert będzie udostępniony od 15 listopada od godz.8.00 na 24 godziny! Bilety na PPV będą do kupienia na stronie wydarzenia po zakończeniu koncertu w czasie rzeczywistym. Podczas oglądania PPV można też przerywać oglądanie i do niego powracać lub oglądać wielokrotnie podczas czasu trwania udostępnienia, czyli do godziny 8:00 16 listopada!

 

 

Św. Jan Od-Nowa to cykl koncertów uświetniających zakończenie II etapu prac konserwatorskich i adaptacyjnych w kościele św. Jana na Centrum św. Jana. To zamknięcie klamrą prac trwających od 75 lat (po II wojnie światowej). Dzięki przeprowadzonym pracom historyczna przestrzeń przekształcona została w profesjonalne centrum kultury. W ramach wykonanych w 2019 roku prac do wnętrza obiektu powróciły zrekonstruowane barokowe organy wg J.F. Rhodego z lat 1760-61. Wnętrze kościoła, łączące w sobie funkcje sakralne i kulturalne, stało się inspiracją dla wielu artystów. Wykorzystując tak bogatą w znaczenia i historię przestrzeń, Nadbałtyckie Centrum Kultury postanowiło kultywować tradycję zamawiania kompozycji u wybitnych artystów przez mecenasów sztuki.

WYKONAWCY:

Leszek Możdżer – artysta wyjątkowy na międzynarodowej scenie jazzowej. Stworzył własny styl, zwany „jazzem Możdżera”. Bezkompromisowe interpretacje jazzowych standardów, muzyki klasycznej, a także autorskie kompozycje sprawiły, że stał się jednym z najważniejszych przedstawicieli młodego pokolenia jazzu. Dyskografia pianisty obejmuje ponad sto albumów zrealizowanych jako własne projekty lub we współpracy z wybitnymi artystami. Jest także autorem muzyki filmowej („Ikar. Legenda Mietka Kosza”).

Andrzej Szadejko – kompozytor, dyrygent, organista. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei/Szwajcarii. Laureat wielu konkursów organowych w Polsce i za granicą. Profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku i profesor wizytujący uczelni w Niemczech, Finlandii i USA. Ekspert w dziedzinie historycznego budownictwa organowego. Założyciel i szef zespołu Goldberg Baroque Ensemble, z którym nagrywa premierowe wykonania kantat kompozytorów z Pomorza. Ma na swoim koncie 23 wydawnictwa płytowe dla wytwórni polskich i niemieckich oraz wiele prestiżowych nagród.

Chór Kameralny „441 Hz” działa od 2006 r. Prezentuje głównie repertuar muzyki najnowszej, w tym premierowe wykonania kompozycji współczesnych. Często przekracza granice estetyczne, otwiera się na eksperymenty z różnorodnymi technikami wokalnymi, wraca do natury głosu i nierzadko oddala się od tradycyjnego śpiewu techniką bel canto. Poszukiwania pozamuzycznych inspiracji zaowocowały wieloma interdyscyplinarnymi projektami artystycznymi (m. in. z Bobby McFerrinem, Neue Vocalsolisten Stuttgart, Svenem Helbigiem, Michałem Jacaszkiem czy Teatrem Dramatycznym w Białymstoku), w których kultura ludowa czy teatr łączą się w spójną całość z muzyką. „441 Hz” jest laureatem nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych, w 2018 roku został finalistą prestiżowego Llangollen International Musical Eisteddfod jako jeden z czterech najlepszych chórów świata, obok zespołów z RPA, Walii i Singapuru. Dyrygentką zespołu jest Anna Wilczewska.

 

 Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska

LOGO miasto Gdansk