27.09.2022

Powiślańsko-ukraińskie haftowanie: ujęcie 2. | warsztaty

Termin: 27.09.2022, 17.00-19.00

Bilety: wstęp wolny, zapisy przez stronę Evenea: https://app.evenea.pl/event/352247-79/, liczba miejsc ograniczona;

Prowadzenie: Natalia Kovalyshyna, Katarzyna Magierowska;

Miejsce: ul. Korzenna 33/35 (Sala Mieszczańska);

 

Majowe warsztaty hafciarskie w NCK cieszyły się tak dużym powodzeniem, że nie było innego wyjścia – organizujemy powtórkę!

 

Pod okiem doświadczonych hafciarek i świetnych instruktorek – Natalii Kovalyshyny i Katarzyny Magierowskiej – wyszyjemy na kawałku tkaniny niewielki wzór zaczerpnięty z haftu powiślańskiego lub haftu z wybranego regionu Ukrainy. Oprawioną w tamborek pracę zabierzecie ze sobą do domu.

 

Zapisy na warsztaty odbywają się poprzez platformę Evenea. Prosimy o wybranie jednej grupy: haft powiślański lub haft ukraiński (obie grupy będą pracowały w tym samym czasie).

 

Wszystkie materiały zapewnia organizator. 

 

Prowadzenie:

Katarzyna Magierowska – hafciarka, członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Haft powiślański towarzyszy jej od dzieciństwa – pierwszy kurs odbyła w świetlicy w Gniewskim Polu jako dwunastolatka. Oprócz wykonywania haftów jej wielką pasją jest poszerzanie wiedzy o historii tego rękodzieła. Czerpie ją od starszych mieszkańców Powiśla oraz ze zlokalizowanych na terenie Powiśla instytucji kultury – Zamku w Kwidzynie, Zamku w Sztumie i Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Regularnie prowadzi warsztaty rękodzielnicze, uczestniczy w jarmarkach i pokazach.

Natalia Kovalyshyna – Ukrainka z urodzenia, mieszkanka Gdańska z wyboru. Wieloletnia pedagożka i nauczycielka, koordynatorka do spraw uczniów z doświadczeniem migracyjnym, gdańska wolontariuszka, członkini dwóch kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek przy Prezydencie Miasta Gdańska, dyplomowana mistrzyni sztuki ludowej. Haftem zainteresowała się w szkole podstawowej, uczyła się go od nauczycielki techniki oraz od mamy i siostry. Swoje umiejętności doskonaliła między innymi w szkole artystycznej. Dziś uczy młodszych i starszych ozdabiania serwet, obrusów, pościeli, a nawet garderoby.

 

Wydarzenie towarzyszy konferencji pt. Kreatywne siostrzeństwo. Creative Waves – Baltic Sisterhood for change w ramach projektu Creative Waves – Baltic Sisterhood for Change. 

Projekt współfinansowany ze środków Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS)

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności