21.10.2006 - 21.10.2006

Jubileusz 50-lecia działalności kulturalnej mniejszości ukraińskiej w Gdańsku

Wystąpią: Ukraiński Chór Męski "żurawli" pod kierownictwem Jarosława Wujcika, Olga Popowicz - sopran, Agnieszka Hoszowska -Jabłońska – fortepian; prowadzenie: Irena Boruszczak

W programie: muzyka cerkiewna, ukraińska klasyka i pieśni ludowe

Wsparcie finansowe: Samorząd Województwa Pomorskiego, Urząd Miejski w Gdańsku

„żurawli” - reprezentacyjny zespół Związku Ukraińców w Polsce, 30- osobowy chór męski założony w 1972 roku. Jego członkowie, rozsiani po całej Polsce Ukraińcy - entuzjaści ukraińskiego śpiewu chóralnego, przygotowują się do koncertów podczas krótkich, intensywnych zgrupowań. Bogaty i zróżnicowany repertuar - fragmenty liturgii, ukraińska klasyka chóralna (utwory D. Bortniańskiego, A. Wedela, M. Berezowskiego), opracowania pieśni ludowych i patriotycznych – pozwala chórzystom z sukcesem występować i na prestiżowych festiwalach, i na uroczystościach świeckich oraz religijnych polskich Ukraińców. Chór koncertował w USA, Kanadzie, Słowacji, Ukrainie, Belgii, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Bośni i Hercegowinie. Nagrodzony na festiwalach: Międzyzdroje`77, Hajnówka`84, Legnica Cantat` 93 i 2000, Preveza`97 (Grecja). Wydał 5 albumów. Dyrygentem chóru jest absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku - Jarosław Wujcik. W Gdańsku mieszka część chórzystów, tutaj również (w siedzibie Związku) odbywają się próby północnego klucza chóru „żurawli”.

Agnieszka Hoszowska-Jabłońska – solistka i kameralistka. Laureatka II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych Rzym'96, wyróżniona za najlepszą partię fortepianową w Kameralnym Konkursie W. A. Mozarta w Krakowie'91. Wielokrotna uczestniczka kursów mistrzowskich m. in. Wiedeń (P. Badura-Skoda), Zurich (R. Buchbinder), Feldkirch (P. Paleczny). Koncertuje w kraju i za granicą m. in. Węgry, Słowacja, Austria, Ukraina, Peru. Jest adiunktem w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Olga Popowicz – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie (klasa śpiewu solowego I. Jasińskiej-Buszewicz). Aktywnie koncertuje w Polsce i za granicą (Ukraina, Niemcy, Austria, Belgia, Francja, Włochy, Szwecja, Dania, Norwegia, Kanada i USA). W repertuarze posiada dzieła oratoryjne, pieśni solowe i arie operowe, specjalizuje się w ukraińskiej liryce wokalnej. Pracuje jako pedagog śpiewu solowego, jest adiunktem w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Ukraińcy na Pomorzu Gdańskim znaleźli się w 1947 roku w wyniku akcji „Wisła” -przymusowego przesiedlenia ze swych rodzinnych stron w południowo-wschodniej Polsce. Do Gdańska przybywali głównie na studia i w poszukiwaniu pracy. Dopiero po odwilży 1956 roku mogli założyć pierwszą organizację: Ukraińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne (w Gdańsku w 1956 r. utworzono Koło , a następnie Oddział Wojewódzki UTSK). W 1990 r. UTSK przekształcono w stowarzyszenie o nazwie Związek Ukraińców w Polsce.
Na przestrzeni 50 lat Ukraińcy w Gdańsku prowadzili i prowadzą nadal różnorodną działalność społeczną, kulturalną , oświatową , zachowując język oraz swoje tradycje i obyczaje. W siedzibie przy ul. Długi Targ 8-10 działały chóry „Duma” i „Czajka”, zespół taneczny „Wereteno”, grupy teatralne „Jewszan- Zilla”, „Kontakt”, kabaret „Szpyla”, kapela bandurzystów, zespoły wokalno-instrumentalne: „Bili Kruky”, „Chwyla”,”Ha-Hamalija”, „Chutir” oraz zespoły dziecięce. Artyści koncertowali nie tylko w Gdańsku, ale w całej Polsce i za granicą.
Gdańskie Koło ZUwP oraz Związek Ukraińskiej Młodzieży Niezależnej od wielu lat są organizatorami największego przedsięwzięcia – Festiwalu Kultury Ukraińskiej oraz najpopularniejszej imprezy muzycznej – Ukraińskiego Jarmarku Młodzieżowego. Dzisiaj kolejne pokolenie kultywuje i rozwija poczucie tożsamości narodowej i kulturowej, a także działa w kierunku przybliżenia kultury ukraińskiej w Polsce i pojednania polsko - ukraińskiego.