03.12.2006 - 03.12.2006

X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Musica nos unit"

X MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ MUSICA NOS UNIT

„Mozart, Schumann, Szostakowicz – trzy style, trzy epoki”

Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk

3 grudnia 2006, niedziela, godz. 19.00


FAHRENHEIT TRIO:

Program:
W. A. Mozart – Trio C-dur KV 548
Allegro
Andante Cantabile
Allegro
D. Szostakowicz – Trio e-moll op.67
Andante
Allegro non troppo
Largo
Allegretto

Ryszard Minkiewicz – tenor
Katarzyna Popowa-Zydroń – fortepian

Program:
Robert Schumann – Dichterliebe (Miłość poety). 48 do słów H. Heine
1. Im wunderschÓnen Monat Mai (Był najpiękniejszy miesiąc maj)
2. Aus meinen Tränen sprieĂźen (Z mych łez wyrosły kwiaty)
3. Die Rose, die Lilie, die Taube, die Sonne (Ach róża i lilia)
4. Wenn ich in deine Augen seh (Gdy patrzę w jasne oczy twe)
5. Ich will meine Seele tauchen (Ach, spocząć chcę w lilii kielichu)
6. Im Rhein, im heiligen Strome (Nasz Ren się toczy spokojny)
7. Ich grolle nicht (Nie ciskam klątw)
8. Und wĂĽĂźten’s die Blumen, die kleinen (Ach, gdyby cierpienie me znały)
9. Das ist ein FlÓten und Geigen (?piewają flety, skrzypeczki)
10. HÓr’ ich das Liedchen klingen (Brzmi smutno piosnka miła)
11. Ein JĂĽngling liebt ein Mädchen (Młodzieniec kocha dziewczę)
12. Am leuchtenden Sommermorgen (W promienny poranek letni)
13. Ich hab’ im Traum geweinet (Płakałem dzisiaj we śnie)
14. Allnächtlich im Traume (Co nocy Cię widzę)
15. Aus alten Märchen winkt es (Z prastarej baśni)
16. Die alten, bÓsen Lieder (Złowieszcze stare pieśni)

Bilety w cenie: 30 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)
do nabycia w Ratuszu Staromiejskim

FAHRENHEIT TRIO

Stefan Wesołowski – skrzypce
Anna ?mieszek – Wesołowska – wiolonczela
Ignacy Jan Wiśniewski – fortepian

Zespół Fahrenheit Trio powstał w marcu 2005 roku. Jest laureatem międzynarodowych konkursów - 1. nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Oleśnicy (czerwiec 2005), oraz 3. nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (kwiecień 2006). Od początku swej działalności zespół pracuje pod kierunkiem prof. Anny Prabuckiej-Firlej i mgr Roberta Kwiatkowskiego na Akademii Muzycznej w Gdańsku, swoje umiejętności doskonalił także u tak znakomitych pedagogów, jak: Niklas Schmidt (Niemcy), Konstantin i Maia Weitz (Austria), Jan Stanienda (Warszawa), Cecylia

Koncertem na festiwalu Musica Nos Unit zespół Fahrenheit Trio inauguruje wznowienie działalności po półrocznej przerwie spowodowanej narodzinami syna Anny i Stefana Wesołowskich.

RYSZARD MINKIEWICZ - tenor

Jest absolwentem Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 1989 r. ukończył z wyróżnieniem drugi kierunek studiów otrzymując dyplom Wydziału Wokalno-Aktorskiego tej samej uczelni. ?piew solowy studiował w klasie prof. Piotra Kusiewicza.

Ryszard Minkiewicz, za wykonanie współczesnej liryki wokalnej, otrzymał nagrodę specjalną na III Konkursie Wokalnym im. A. Sari w Nowym Sączu. W 1992 r. został laureatem III Nagrody (I nagrody jury nie przyznało) na XXXVIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie, otrzymując równocześnie nagrodę Syndykatu Dyrektorów Teatrów Francuskich.

Współpracuje z wieloma teatrami operowymi i muzycznymi m.in. Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Krakowską, Warszawską Operą Kameralną, Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą "Nova" w Bydgoszczy. Ma w swoim repertuarze role w dziełach G. Rossiniego (Almaviva - "Cyrulik Sewilski", Don Ramiro - "La Cenerentola"), W.A. Mozarta (Don Ottavio - "Don Giovanni"), G. Donizettiego (Ernesto - "Don Pasquale") , S. Moniuszki (Damazy - "Straszny Dwór"), P. Czajkowskiego (Leński - "Eugeniusz Oniegin"), G. Verdiego (Casio - "Otello", Alfred "La Traviata"), K. Szymanowskiego (Pasterz - "Król Roger"), J. Straussa (Eisenstein - "Zemsta Nietoperza"), a nawet L. Bernsteina (Tony - "West Side Story").

Ryszard Minkiewicz jest artystą często goszczącym na różnorodnych festiwalach muzycznych, zarówno w kraju, jak i za granicą (festiwale muzyczne w Tallinie, Moskwie, Paryżu "Gaude Mater", Częstochowa "Wratislavia Cantans", Warszawska Jesień, Praska Wiosna, BBS Proms, Salzburgerfestspiele, , Festival de Musica de Canarias - Las Palmas i inne). Koncertował w takich renomowanych salach jak: Royal Albert Hall - Londyn, ThÓâtre des Champs-ElysÓes - Paryż, Felsenreitschule - Salzburg, Konzerthaus Wien, Filharmonia Berlińska, ThÓâtre Musical de Paris - Châtelet, Festival Hall - Osaka, NHK Hall - Tokyo, Teatr "Bolszoj" - Moskwa. Stale współpracuje z niemal wszystkimi polskimi filharmoniami i orkiestrami symfonicznymi. ?piewał z takimi zespołami jak: Orkiestra Filharmonii Narodowej - Warszawa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia - Katowice, Orchestr National de France - Paryż, CBSO Orchestra - Birmingham, Rundfung-Sinfonie-Orchester Berlin, Orchestre Philharmonique de Strasbourg, Filharmonia w Bratysławie, prowadzonymi przez m.in. sir Y. Menuhina, sir S. Rattle, Ch. Dutoit, M. Janowskiego, A. Wita, K. Korda, J. Kaspszyka, K. Stryję, St. Stuligrosza.

Latem 1998 r. R. Minkiewicz zaproszony został przez angielską firmę płytową EMI do nagrania partii Pasterza w operze K. Szymanowskiego "Król Roger". W tym czasie odbył się cykl koncertów na największych festiwalach muzycznych w Europie promujących to nagranie. Ma na swoim koncie wiele nagrań dokonanych dla potrzeb Polskiego Radia, bądź jako rejestracje płytowe CD. Wziął on udział w monograficznym nagraniu wszystkich dzieł orkiestrowych K. Szymanowskiego, wykonując cykle pieśni tego kompozytora. Został zaproszony przez Brytyjską Telewizję BBC do udziału w realizacji filmu poświęconego życiu i twórczości K. Szymanowskiego. Brał udział w koncertach transmitowanych na żywo w ramach Europejskiej Unii Radiowej. Znany jest w kręgach muzycznych zarówno w Polsce, jak i zagranicą jako artysta specjalizujący się w wykonywaniu muzyki K. Szymanowskiego i innych twórców XX w między innymi: I. Strawińskiego, J. Tavenera, B. Brittena, K. Pendereckiego.

Ryszard Minkiewicz jest profesorem sztuk muzycznych i pracuje w Akademii Muzycznej w Gdańsku, prowadząc klasę śpiewu solowego. Od 2002 roku jest także profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Gdańskiego.

KATARZYNA (EKATERINA) POPOWA-ZYDROÓ – fortepian

polska pianistka pochodzenia bułgarskiego. Studia w zakresie gry na fortepianie ukończyła z wyróżnieniem w 1973 roku w klasie prof. Zbigniewa ?liwińskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna) w Gdańsku. Studia podyplomowe odbyła w Hochschule fĂĽr Musik und darsteilende Kunst we Wiedniu, w klasie prof. Alexandra Jennera. Jest laureatką krajowych konkursów - IV Ogólnopolski Festiwal Młodych Muzyków, II Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny oraz półfinalistką DC Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w W-wie w 1975 r. IV wyróżnienie), Konkursu Pianistycznego w Terni - Włochy w 1975 r, i Konkursu Pianistycznego ARD w Monachium w 1978 r.

Koncertuje w kraju i zagranicą. Jej repertuar obejmuje dzieła od Baroku po muzykę XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Mozarta, Beethovena (m.i. Sonata op.106) Schuberta, Schumanna, Chopina, Debussy'ego, Bartoka i innych. Jej udziałem są także prawykonania polskiej muzyki współczesnej. Pianistka uprawia również w szerokim zakresie kameralistykę - duet fortepianowy, zespoły duetowe ze skrzypcami, wiolonczelą, fletem, zespoły triowe i kwintetowe oraz współpraca z wokalistami, m.i. z Urszulą Kryger, Piotrem Kusiewiczem, Florianem Skulskim i innymi.
W roku 1996 Katarzyna Popowa-Zydroń założyła wraz z kolegami - muzykami Gdańskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki, które organizuje znane ze swego wysokiego poziomu koncerty kameralne oraz Międzynarodowy Festival "Musica nos unit". Za swą działalność społeczną została odznaczona medalem księcia Mściwoja, przyznawanym przez Radę Miejską. W 2004 roku otrzymała medal Komisji Edukacji Narodowej, a w 2005 - medal "Gloria artis" oraz Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski.

Katarzyna Popowa-Zydroń jest związana od lat z pedagogiką. Obecnie jest profesorem fortepianu w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.