13.11.2006 - 13.11.2006

MUZYCZNE FORUM MłODYCH GDAŃSK 2006

Sala Kameralna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej,

Gdańsk, ul. Ołowianka 1

 

 

13 listopada 2006, godz. 19.00

 

 

 

Karol Kozłowski – tenor

 

Michał Kozłowski - fortepian

 

 

***

 

Paulina Martini – sopran

 

Anatolij Kuznetsov – fortepian

 

 

 

Bilety w cenie 7 zł do nabycia na godzinę przed koncertem. Studenci oraz uczniowie wstęp wolny na podstawie ważnej legitymacji.

 

 

Koncert pod Honorowym Patronatem Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej.

 

 

Organizatorzy: Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Filharmonia Bałtycka, Fundacja Musica Mundi oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury.

 

 

Karol Kozłowski – tenor

 

Student szóstego roku wydziału wokalno - aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie Stanisława Kotlińskiego. Absolwent wydziału rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

 

Uczestnik wielu kursów wokalnych, między innymi Ryszarda Karczykowskiego, Rolando Paneraia w Konserwatorium Muzycznym we Florencji, Salvatore Fisichellego, Sylwii Geszty, Heleny łazarskiej. Na profesjonalnej scenie wystąpił już jako student w roku 2003 (Don Curzio w Weselu Figara w Operze Bałtyckiej). Od tej pory wielokrotnie prezentował się w teatrach operowych i salach koncertowych w kraju m. in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii ?więtokrzyskiej w Kielcach, w Operze Bałtyckiej, na V i VI Letnim Festiwalu Muzyki Kameralnej, podczas II i III ?więtojańskich Nocy Muzyki Operowej w Gdańsku.

 

W roku 2004, w ramach Sezonu „Nova Polska” we Francji wstąpił jako król Oebalus w młodzieńczym dziele W.A. Mozarta Apollo i Hiacynt, wraz z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku pod batutą W. Rodka, w inscenizacji D. Paradowskiego. Spektakl odbył się w wersalskim Theatre Montansier i był to jedyny, w historii tej sceny, występ polskich artystów.

 

?piewał obok Sylwii Geszty na festiwalu Musica Mallorca na Majorce oraz podczas Bergedorfer Musiktage w Hamburgu- Bergedorf.

 

Występował pod batutą m. in. K.Bumanna, M. Balderi, S.A.Wróblewskiego, J.Przybylskiego, J.Rogali i in., z Sinfonią Varsovią i Orkiestrą Kameralną Hanseatica. W roku 2005 otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Hariclea Darclee w Braila (Rumunia). W repertuarze posiada szereg pieśni i arii oratoryjnych oraz operowych - od baroku po wiek XX, W Operze Bałtyckiej można zobaczyć go w partii Mozarta w Mozarcie i Salierim Rimskiego-Korsakowa.

 

 

 

 

 

Michał Kozłowski - fortepian

 

Urodzony w 1989 roku. Uczeń V klasy Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdyni. Od 2002 roku kształci się pod kierunkiem Profesor Katarzyny Popowej-Zydroń. Równolegle uczy się w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

 

Laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. I nagrody na VI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Narvie (Estonia 2006), II nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie Wielkopolskim (2004).

 

Za swoje osiągnięcia w dziedzinie muzyki w ciągu ostatnich lat otrzymał Stypendium Ministra Edukacji Narodowej, Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Stypendium Prezydenta Miasta Gdyni. Od 2004 roku należy do Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w Warszawie – programu pomocy wybitnie uzdolnionej polskiej młodzieży.

 

Występuje w Trójmieście i regionie, a także okazjonalnie w kraju. W swoim repertuarze posiada dzieła od baroku po współczesność, zarówno na fortepian solo, jak i kameralne.

 

 

Paulina Martini - sopran

 

urodzona w 1980r. w Gdyni. ?piewaczka i pianistka. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F.Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza (1999). Laureatka konkursów fortepianowych, występowała także z orkiestrą jako solistka pianistka w Filharmonii w Gdańsku i Bydgoszczy. W 2005r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym wydział Wokalno-Aktorski na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie starszego wykładowcy Andrzeja Nanowskiego. Zaraz po studiach, na zaproszenie dyrektor Larissy Gergievy, związała się z prestiżową Akademią Młodych Solistów przy Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu, gdzie doskonali swoje umiejętności wokalne. Brała udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez tak wybitnych śpiewaków operowych jak: Elena Obraztsova (2006), Vladimir Atlantov (2006), Teresa żylis-Gara (2004), Ryszard Karczykowski (2004), Christian Elssner (2003), Katia Ricciarelli (2001), Renata Scotto (2000).

 

W swoim dorobku ma już partie Micaeli w koncertowym wykonaniu opery “Carmen” G.Bizet w Operze Bałtyckiej (2005); Atalanty w operze “Xerxes” J.F.Haendla (2005); Sextusa w operze “Giulio Cesare” J.F.Haendla (2004); Cabri w operze “Betulia liberata” W.A.Mozarta (2003); Carynthii w operze “Die bestandige Argenia” J.W.Medera we współpracy z Cappellą Gedanensis (2003). W swoim repertuarze ma także partie sopranowe z dzieł oratoryjno-kantatowych Bacha, Pergolesiego, Mozarta oraz Haydna.

 

Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Gdańska.

 

Koncertowała w Polsce, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Rosji i Finlandii. Najlepiej czuje się w muzyce operowego weryzmu oraz liryce okresu romantyzmu i impresjonizmu.

 

 

Anatolij Kuznetsov - fortepian

 

Urodził się w 1966 roku w Archangielsku, w Rosji. Ukończył liceum muzyczne oraz Konserwatorium w Pietrozavodsku w klasie fortepianu. Pracował jako korepetytor w klasach śpiewu solowego w Konserwatorium oraz jako akompaniator w wielu rosyjskich teatrach operowych m.in. w Teatrze Pietrozavodskim, w Małym Teatrze Operowym oraz w Operze Kameralnej w St Petersburgu. Obecnie związany jest z Teatrem Maryjskim w Sankt Petersburgu. Wielokrotnie otrzymywał dyplomy za najlepszy akompaniament na Międzynarodowych Konkursach Wokalnych m.in. Rimskiego-Korsakova w St Petersburgu, Eleny Obraztovej w Moskwie oraz wielu innych w Europie. W 2004 roku brał udział w Festiwalu Aix-en-Provance, gdzie wystawiano 'Miłość do trzech pomarańczy' Sergiusza Prokofieva. Jego życie artystyczne upływa między pracą w Teatrze Maryjskim, a koncertami zarówno z uznanymi, wielkimi śpiewakami jak: Gennadij Bezzubienkov, Olga Trifonova, Vasilej Gerelov, Tatiana Pawłovskaja, jak i młodymi solistami operowymi w Rosji i innych krajach. Od 2006 współpracuje z wybitną, światowej sławy śpiewaczką - Eleną Obraztsovą, która doceniając jego wielki talent zaprosiła go do wspólnej trasy koncertowej.

 

 

Muzyczne Forum Młodych powołali (w roku 2004) przedstawiciele Akademii Muzycznej, Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz Fundacji FBB Musica Mundi. Od tego czasu odbyło się ponad 30 koncertów, w których wystąpiło ponad 80 muzyków - solistów, zespołów kameralnych a także dwie orkiestry. Od początku całemu przedsięwzięciu patronuje Prezydent Miasta Gdańska.

 

Z założenia celem MFM jest wzbogacenie życia muzycznego Trójmiasta. Wprowadzenie bezpłatnych wejściówek dla dzieci i młodzieży oraz studentów wyższych uczelni ma ułatwić upowszechnianie muzyki poważnej wśród młodych odbiorców.

 

W 2006 roku koncerty Muzycznego Forum Młodych odbywają się od maja do grudnia, zawsze w poniedziałki, w salach koncertowych będących we władaniu NCK, PFB i AM.

 

Najlepszy wykonawca cyklu wyłoniony zostanie w plebiscycie publiczności (po każdym koncercie słuchacze wypełniają kupony, oceniając wykonanie w skali od 1 do 5). Organizatorzy przewidzieli także nagrodę dla najwierniejszego słuchacza cyklu.