Czytanie Pomorza

Czytanie Pomorze

Czy Pomorze można przeczytać? Oczywiście! Od 2014 roku naszą specjalnością stały się literackie podróże po regionie. Pod szyldem Czytanie Pomorza zainaugurowaliśmy cykl wydarzeń popularyzujących literaturę pomorską i jej twórców. A wszystko zaczęło się od spotkań poświęconych prywatnym bibliotekom pisarzy („Czytanie Pomorza. Moja biblioteka”). Nieco później zwróciliśmy się ku podstawom – najistotniejszym literackim osiągnięciom z Pomorza i ich genezie („Czytanie Pomorza. Korzenie”). Potem wyłonił się swoisty „bestseller”: tzw. literackie wizje lokalne, czyli wycieczki pod przewodnictwem ludzi pióra, odzwierciedlające ich osobistą fascynację historią i literaturą tworzoną w regionie i o regionie. 

Sukces tych wspólnych wypraw zachęcił nas do wydania serii drukowanych przewodników. „Czytanie Pomorza” to dzisiaj pięć tomów przewodnika literackiego (łącznie zapis 20 podróży), folder „Niepodległa na Pomorzu”, przygotowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, drukowana mapa „Literackie Pomorze na weekend”, cykl podcastów i wreszcie najnowsze osiągnięcie: książka kulinarna „Czytanie Pomorza. Smacznie napisane”, złożona z prywatnych przepisów pomorskich pisarzy, opracowanych w kunsztownych krótkich formach literackich. Te formy tworzyli m.in. Magdalena Grzebałkowska, Dorota Karaś, Krystyna Chwin, Tadeusz Dąbrowski, Jacek Dehnel, Daniel Odija. Wszystkie publikacje dopełniają zdjęcia autorstwa uznanych pomorskich fotografów.

Od początku realizacji przedsięwzięcia przyświeca nam myśl, że czytanie nie musi być samotnym spotkaniem z książką. Może być też doświadczeniem wspólnotowym, aktywnym, odbywanym w czasie, ale i w realnej przestrzeni. Nie zamykamy się przed żadnym tekstem: poznajemy Pomorze poprzez literaturę piękną, dokumenty, biografie, a nawet przepisy kulinarne. Staramy się, by różnorodność, którą w tym procesie odkrywamy, wzmacniała nasze poczucie tożsamości lokalnej i budowała więzi.

Czytanie Pomorza to dzisiaj:

  • 22 literackie wycieczki po regionie,

  • 5 tomów literackiego przewodnika,

  • folder „Niepodległa na Pomorzu",

  • reportaże filmowe „Czytanie Pomorza. Korzenie" oraz „Niepodległa na Pomorzu",

  • drukowana mapa „Literackie Pomorze na weekend",

  • cykl słuchowisk „Audioprzewodnik literacki" (6 odcinków),

  •  książka kulinarna „Czytanie Pomorza. Smacznie napisane".

 

Książki z serii „Czytanie Pomorza" można kupić w księgarni PWN, w Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35).