Seminarium "1000 lat polsko-szwedzkich wojen i miłości" Herman Lindqvist
16.05.2022

Seminarium "Przez Bałtyk. 1000 lat polsko-szwedzkich wojen i miłości". Herman Lindqvist

Miejsce: Uniwersytet Gdański, Wydział Filologiczny, aula 022
Bilety: wstęp bezpłatny

Zapraszamy na długo oczekiwane w Gdańsku seminarium z historykiem, dziennikarzem i autorem ponad 60 książek, w tym kilku przetłumaczonych na język polski - Hermanem Lindqvistem. Spotkanie będzie dotyczyło jego książki "Przez Bałtyk. 1000 lat polsko-szwedzkich wojen i miłości".

Szwecję i Polskę łączy tysiąc lat historii, dzieli zaś nie tylko morze. Oba kraje różnią się pod względem polityczno-społecznym, sposobem zarządzania gospodarką, poziomem zamożności, panującą religią i obyczajowością.

Za czasów króla Zygmunta III Wazy oba państwa były ze sobą powiązane, a wzajemne relacje się nasiliły. Jednak później częściej spotykaliśmy się na wojnie, niż w alkowie. Walka o tron, który utracił Zygmunt III Waza i o Inflanty poróżniły oba kraje. Armie szwedzkie grabiły i niszczyły nasz kraj zachęcone słabością Rzeczpospolitej. Dwudziesty wiek i czasy współczesne zmieniły to diametralnie. Razem zapisaliśmy piękne karty wzajemnej pomocy – Szwedzi przyjęli tysiące polskich uchodźców uciekających przed komunizmem, wsparli opozycję i walczącą o demokrację  Solidarność, później akcesję Polski do Unii Europejskiej, a nie tak dawno temu Polacy wysłali strażaków na pomoc płonącym szwedzkim lasom.

Herman Lindqvist jest szwedzkim dziennikarzem, przez wiele lat był korespondentem w Tokio, Madrycie i Paryżu. Jego cykl programów telewizyjnych „Historia Szwecji” i związana z nim wielotomowa seria uczyniły go popularną postacią w Szwecji. W Polsce jest ceniony za świetnie odebraną przez czytelników książkę „Wazowie”.

Publikacja "Przez Bałtyk. 1000 lat polsko-szwedzkich wojen i miłości" została opracowana we współpracy z małżonką - Lilianą Komorowską–Lindqvist.

Organizatorami spotkania są:

Ateneum - Akademia Nauk Stosowanych w Gdańsku i Uniwersytet Gdański oraz Instytut Szwedzki, we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury pod patronatem Honorowego Konsula Generalnego Szwecji w Gdańsku.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności