28.10.2006 - 28.10.2006

Antystress XI "A nam jest szkoda lata"

Wstęp 10 zł. Bilety do nabycia przed na godzinę przed imprezą w Ratuszu Staromiejskim.

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na ANTYSTRESS, cykliczną imprezę towarzysko-artystyczną w odbywającą się w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. ANTYSTRESS to artystyczne spotkania integracyjne, mające na celu konsolidację środowisk artystycznych Pomorza, prezentacje ciekawych wydarzeń i formacji twórczych, integrację z samorządem trójmiasta i światem lokalnego biznesu i medii. Cyklicznie w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku spotykają się twórcy (artyści) z Trójmiasta, samorządowcy i szefowie firm reprezentujący pomorskich biznes. Pretekstem do spotkań będą prezentacje najnowszych trendów w muzyce, satyrze, poezji – jednym słowem – w sztuce Wybrzeża. Cel dalszy, nadrzędny – to integracja środowisk twórczych, samorządowych i lokalnego biznesu celem generowania w przyszłości wspólnych działań z korzyścią dla regionu (i samych uczestników). Liczymy na licznie zgromadzoną publiczność, która spojrzy łaskawym okiem na nowicjuszy i gorąco przyjmie ich burzą oklasków. Chcemy dać „zielone światło” wszystkim oryginalnym i wrażliwym twórcom, udostępniając Salę Mieszczańską Ratusza Staromiejskiego na niezależne prezentacje rodzimych twórców. Jesteśmy otwarci na inwencję, pomysłowość i nowe objawienia artystyczne: muzyczne, literackie, taneczne, rzeźbiarskie, malarskie, fotograficzne, etc. etc.

Jedenasta edycja "Antystressu" będzie podsumowaniem atmosfery wakacji, stąd repertuar koncertu zapowiada się lekko i przyjemnie.
Prowadzenie imprezy: Tomasz Olszewski, Larry Okey Ugwu; Wystapią:
Ø Zespół „Z Marszu”
Ø tancerka Lena Majewska oraz skrzypaczka Ola Kisiel
Ø Maciej Kraszewski -satyryk
Ø Tajemnicze Trio gitarzystów pod wodzą Tomka Olszewskiego Ø Janusz Lewiński -zagra na didjeridoo
Ø zaczaruje Zespół łyczacza
Swoją pracę inspirowaną letnim, plenerowym wydaniem Antystressu zaprezentuje Kacper Ołowski.

Zespół "Z marszu" istnieje od około 2 lat. Tworzą go osoby: Monika Balcerowicz (wokal), Sebastian Przybyszewski (gitara), Maciej Kamiński (gitara), Hubert Kapturski (konga). Członków zespołu łączy zainteresowanie piosenką poetycką oraz turystyczną. Muzyka jest dla nich ucieczką od codziennego życia i doskonałą formą relaksu. Najwięcej twórczych pomysłów rodzi się podczas wspólnych muzycznych wyjazdów. Grupa "Z marszu" występowała już na festiwalu piosenki "Bazuna", festiwalach piosenki poetyckiej w Kołobrzegu i Tczewie. Brała także udział w przedsięwzięciu artystycznym "Dusza Jarmarku".

Janusz Lewiński- aktor i śpiewak Teatrów: Muzycznego w Gdyni, Dramatycznych w Opolu, Radomiu, Częstochowie i Olsztynie; Absolwent Międzynarodowej Szkoły Rozwoju - Integracja Oddechem, Szkoły Psychologii Integracyjnej "JUPITER", terapeuta uzależnień, insruktor Medytacji, w międzyczasie malarz monter, ogrodnik, kierowca,młodzieżowy instruktor teatralny, Św. Mikołaj. Obecna fascynacja to wpływ kultury i sztuki aborygenów na świadomość człowieka współczesnego, oraz gra na didjeridoo.
Didgeridoo -najstarszy instrument świata, aborygeński instrument australijski. Podczas antystresu opowie o aborygeńskiej mitologii i najstarszych mitach o stworzeniu świata, oraz zagra na najstarszym instrumencie świata.

Od paru miesięcy piosenki zespołu łyczacza prezentowane są w stacjach radiowych w USA, Kanadzie, Szwecji, we Włoszech i w Australii. Namacalnym dowodem tego, będzie składanka, The Lounge King Presents, kompilacja ulubionych utworów znanego kanadyjskiego prezentera radiowego, tajemniczego LK. Płyta ta ukaże się za kilka dni najpierw w Ameryce Południowej i Meksyku, następnie w USA i w Europie. W albumie tym wśród znanych wykonawców, takich jak Bebel Gilberto czy Montefiori Cocktail pojawi się utwór Latino 69. Od roku zespół współpracuje ze świetnym niemieckim managerem Nathanem Doernbachem, efektem tego "związku" była zeszłoroczna trasa koncertowa w Niemczech, w grudniu zespół będzie występował m.in. w Berlinie, zaś latem 2007 roku w planach są dwie trasy po Niemczech, Szwajcarii i ...na Majorce. Wszystko zaczęło się w Gdyni w roku 2004, zespół powstał z inicjatywy Macieja łyszkiewicza, twórcy piosenek, pianisty i założyciela takich zespołów, jak No Limits czy Leszcze. W tym też roku na rynku pojawia się pierwsza płyta zespołu, zatytułowana "Latino' 69". Materiał został zrealizowany w studiu nagraniowym Radia Gdańsk pod okiem... i uchem Jacka Puchalskiego. Do udziału w sesji nagraniowej zostali wówczas zaproszeni tacy muzycy, jak Olo Walicki (kontrabas), Jacek Stromski (perkusja) oraz Przemek Dyakowski (saksofon). Od pierwszej płyty do chwili obecnej w zespole grają Krzysiek Stachura na gitarze, Tomek Pańków na trąbce, Maciek łyszkiewicz na fortepianie i wokalistka Marta Kubaczyk. Zespół łyczacza aktualnie tworzą również, saksofonista Robert Dobrucki, basista-Arek Kraśniewski, Marcin Majkowski na perkusji i Sebastian Nawrocki na instr. perkusyjnych. Po koncertach m.in.Festiwal w Opolu w koncercie premier, w ramach Ladies Jazz Festival w Gdyni obok Eve Mendes, zespół rozpoczął intensywne działania muzyczne zagranicą.

Maciej Kraszewski. Autor, reżyser, producent kilkuset programów radiowych i telewizyjnych.Współautor seriali 'Szpital na perypetiach' i 'Daleko od noszy' (Polsat). Od wielu lat stale współpracuje między innymi z Krzysztofem Jaroszyńskim i Stefanem Friedmannem. Istotne miejsce w jego radosnej twórczości zajmuje muzyka. W 2001 roku wydał płytę z zespołem SUPERTAJNI, a jednym ze stałych elementów jego autorskiej audycji '60 sekund na minutę' (Trójka) są przeróbki, parodie i pastisze muzyczne. Gra na kilku instrumentach, wydaje dźwięki gardłowe. Audycję Macieja Kraszewskiego '60 sekund na minutę' można usłyszeć codziennie w radiowej Trójce.
Ostatnio występuje w roli dwóch animowanych koni, komentujących polską rzeczywistość w programie Krzysztofa Skowrońskiego 'WiO' (TVP1). W wolnych chwilach gotuje, po czym zjada to, co ugotuje w towarzystwie osobistej małżonki oraz synka, na punkcie, których ma kompletnego świra. Ponadto jest szczęśliwym posiadaczem kota o imieniu Rudolf oraz dużej kolekcji koncertów na DVD, których jakość dźwięku doceniają nawet sąsiedzi, mieszkający sto metrów dalej.
Mieszka w Gdańsku, z którego regularnie kursuje do Warszawy, coraz bardziej siwiejąc na pełnej „rozrywek” trasie nr 7.

Lena Majewska zatańczy we własnej choreografii „Ech Teresa!”
Ola Kisiel zagra fragmenty z Partity E dur na skrzypce solo J.S.Bacha.

Lena Majewska (taniec) - tancerka, wokalistka, aktorka, nauczyciel tańca. Animatorka "zdarzeń" plastyczno-teatralnych w oparciu o taniec współczesny na ASP w Gdańsku. Współtworzy performance i spektakle oraz filmy tańca wraz z niezależnymi tancerzami trójmiasta. Wokalistka w Trio „LEN”. Jest studentką ASP w Gdańsku.

Ola Kisiel (skrzypce)- muzyk, wokalistka. Ukończyła Akademię Muzyczną w klasie skrzypiec. Przez 4 lata prowadziła Scholę przy parafii Św. Mikołaja. Wokalistka Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis.

Ech Teresa! Jest choreografią zainspirowaną pracą słynnej choreografki i tancerki Anne Teresa de Keersmaeker. A w szczególności filmem stworzonym we współpracy z Peterem Greenewayem do muzyki Bella Bartók’a. „Film ten był dla mnie przełomowym w myśleniu o współpracy różnych stylistyk. Dlatego stworzyłam etiudę taneczną, gdzie taniec współczesny współgra z muzyką Bacha. Już od dawna myślałyśmy z Olą o połączeniu muzyki klasycznej z ruchem. „Ech Teresa!” jest naszą pierwszą próba, choć pewnie nie ostatnią” – mówi Lena.

Tajemnicze Trio gitarzystów, czyli efemeryczne trio gitarowe „Samer Bojz” w nostalgicznej wiązance letnich melodii.