17.04.2007 - 17.04.2007

Promocja książki Barbary Szczepuły - Dziadek w Wehrmachcie

17 kwietnia 2007 o godz. 18.00 wydawnictwo słowo/obraz terytoria i NCK zapraszają do Ratusza Staromiejskiego, ul .Korzenna 33/35 na promocję książki Barbary Szczepuły - Dziadek w Wehrmachcie, z udziałem Donalda Tuska.

Sprawa „dziadka w Wehrmachcie” pojawiła się w roku 2005, w czasie prezydenckiej kampanii wyborczej, i przemknęła jak kometa przez media. Kiedy utraciła już polityczną aktualność, Barbara Szczepuła postanowiła zbadać prawdziwą historię Józefa Tuska, dziadka Donalda, a przy okazji również innych Polaków wcielonych do armii niemieckiej podczas drugiej wojny światowej. Cykl opowieści o ich losach, publikowany na łamach „Dziennika Bałtyckiego”, wywołał znaczny oddźwięk wśród czytelników. Odezwali się dawni żołnierze Wehrmachtu, by po latach przerwać milczenie na temat swojej przeszłości. Pisały również ich dzieci i wnuki. Na podstawie tych relacji powstała niniejsza książka. Autorce udało się też dotrzeć do nieznanych dokumentów oraz osób pamiętających Józefa Tuska, dzięki czemu mogła wiernie zrekonstruować skomplikowaną i pełną dramatycznych wypadków historię jego życia.Cykl Dziadek w Wehrmachcie został nagrodzony w konkursie tygodnika „Angora” jako najlepszy reportaż opublikowany w prasie regionalnej w 2006 roku.
DZIADEK W WERHMACHCIE – PRAWDZIWA HISTORIA nie tylko JÓZEFA TUSKA

Barbara Szczepuła, dziennikarka i reportażystka. Skończyła architekturę (Politechnika Gdańska), dziennikarstwo (Uniwersytet Warszawski) i teologię (Wydział Papieski w Warszawie). Jej pierwsza książka Przystanek Politechnika była bestsellerem na Pomorzu, a czytelnicy „Dziennika Bałtyckiego” uznali ją za „Najlepszą książkę roku 2004”. Wydany w 2006 roku zbiór reportaży Kod Heweliusza jest konstelacją dramatycznych losów ludzi z różnych stron Polski rzuconych przez wiatr historii po 1945 roku do Gdańska. Książkę wydano w ramach Bibilioteki Gdańskiej, po Tryptyku wileńskim Zbigniewa żakiewicza i Blaszanym bębenku GĂĽntera Grassa. Barbara Szczepuła odkryła niedrukowane wcześniej, młodzieńcze wiersze oraz listy Zbigniewa Herberta, co zaowocowało reportażem Niedokończona miłość.