20.10.2008 - 22.10.2008

Jak wyglądają i jakie dźwięki wydają trolle, skrzaty, gnomy i kaszubskie Stolemy? - warsztaty muzyczne

JAK WYGLĄDAJĄ I JAKIE DŹWIĘKI WYDAJĄ TROLLE, SKRZATY, GNOMY I KASZUBSKIE STOLEMY? – czyli bohaterowie legend skandynawskich i kaszubskich oczami dzieci

O tym na ile świat trolli, gnomów, skrzatów czy kaszubskich Stolemów może być inspirujący dla dzieci, na ile istniejące standardy książkowe i filmowe dotyczące wizerunku poszczególnych stworków przeniknęły i utrwaliły się w wyobraźni dziecka dowiemy się z trzydniowych warsztatów plastycznych i muzycznych organizowanych w dniach 20-22 października 2008 roku. Warsztaty są integralną częścią międzynarodowego projektu – III Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, których głównym organizatorem jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Kartuska część projektu przygotowywana jest we współpracy z Centrum Kultury Kaszubski Dwór oraz Miejską i Powiatową Biblioteką w Kartuzach.

 

Warsztaty poprowadzą artyści, którzy na co dzień pracują z dziećmi i tworzą dla dzieci – są to: Wojciech Kołyszko - malarz, grafik, rysownik, ilustrator, autor książek dla dzieci, Agnieszka Stulgińska – kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku i Jan Kamiński – rzeźbiarz, na co dzień prowadzący zajęcia plastyczne w SP nr 1 w Kartuzach. Z artystami spędzi twórczo czas ponad 70-cioro dzieci ze SP nr 1 i nr 2 w Kartuzach oraz SP w Skrzeszewie.

 


Rezultat tych spotkań będziemy mogli podziwiać w Bibliotece w Kartuzach, gdzie pod koniec października pojawi się ekspozycja dzieł stworzonych przez uczestników warsztatów. Druga odsłona wystawy będzie miała miejsce podczas międzynarodowej konferencji w listopadzie br. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku – siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Wszystkie dzieci biorące udział w warsztatach zaproszone będą do Gdańska, gdzie podczas wernisażu swych prac zapoznają się z techniką ilustracji. Wezmą też udział w różnych konkursach i zabawach.

Wojciech Kołyszko – zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz projektowaniem graficznym, ilustracją i grafiką wydawniczą. Zaprojektował ponad 150 okładek książek, kilkanaście ilustrował.
Jest autorem tekstów i ilustracji serii książeczek które mają wspierać rozwój emocjonalny dziecka, pomagać rozpoznawać, akceptować i bezpiecznie wyrażać uczucia. Dotychczas ukazało się kilka książek w Gdańskim Wydawnictwie Psychologicznym, między innymi Bawian, Cudanna i pułapki zazdrości czy „Smok Lubomił i tajemnice złości”. Współautor książek wydawanych przez wydawnictwo słowo/obraz terytoria w serii „Terytoria dla dzieci”, promującej edukację emocjonalną: Leo, Leo i lwy, Leo, Leo i morze. Odwołując się do doświadczeń dziecka, autorzy starają się nawiązać z nim prawdziwy dialog i zachęcić do różnego rodzaju aktywności.
 


Agnieszka Stulgińska – kompozytorka tworząca muzykę alternatywną, eksperymentalną, absolwentka Akademii Muzycznej w klasie Krzysztofa Olczaka oraz studiów podyplomowych w Royal Flemish Conservatory Antwerp in Belgium w klasie kompozycji Luca van Hove. Jest stypendystką rządu belgijskiego, programu Erasmus oraz czteroletniego stypendium Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego. Jej muzyka inspirowana jest filozofią, opowieściami, różnego rodzaju historiami i obrazami. (http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendID=235221718)


Jan Kamińsk
i – rzeźbiarz, prowadził m.in. warsztaty portretu, w czasie których uczestnicy nie tylko byli przez chwilę rzeźbiarzami, ale także stawali się obiektem plastycznym dla innej osoby. Tego typu zajęcia pozwalają wniknąć w psychikę portretowanej osoby i odkryć na nowo swojego kolegę, czy koleżankę. Warsztaty rzeźby mają na celu poszerzenie wrażliwości estetycznej osób oraz doskonalić umiejętności praktyczne uczestników.