RadUNIA kultury

RadUNIA kultury to sieć współpracy pomiędzy Nadbałtyckim Centrum Kultury, oddziałami Muzeum Gdańska: Muzeum Bursztynu i Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, a także Przedszkolem im. Panienki z okienka.

Stare Miasto w Gdańsku to północna część dzielnicy Śródmieście, położona nad zbudowanym przez Krzyżaków w XIV wieku Kanałem Raduni. To wyjątkowe dzieło hydrotechniki miało ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego Gdańska, to tutaj powstał bowiem największy zakład produkcyjny średniowiecznej Europy — Wielki Młyn. Tutaj znajdują się również cenne zabytki Gdańska: m.in. Ratusz Staromiejski, Kościół św. Katarzyny i Kościół św. Józefa czy Dom Opatów Pelplińskich. Dziś, mimo że każdy z tych zabytków pełni już inną rolę, to nad Kanałem Raduni nadal dużo się dzieje.

Obszar ten jest bowiem siedzibą wielu instytucji kultury w mieście. Działają tu dwa oddziały Muzeum Gdańska: Muzeum Bursztynu i Muzeum Nauki Gdańskiej oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, a także Przedszkole im. Panienki z okienka.

To właśnie te instytucje, otwarte na nowe inicjatywy i wspierające ciekawe przedsięwzięcia postanowiły wykorzystać potencjał wspólnoty i stworzyć sieć partnerską RadUNIA kultury. 

18 maja 2022 roku Waldemar Ossowski, Dyrektor Muzeum Gdańska, Marta Szaszkiewicz, Dyrektorka Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, o. Marcin Szafors, Dyrektor Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury i Ewa Słomińska, Dyrektorka Przedszkola Niepublicznego im. „Panienki z Okienka” w Gdańsku, w obecności przedstawicieli lokalnych władz i dziennikarzy, podpisali list intencyjny rozpoczynający współpracę międzyinstytucjonalną RadUNIA Kultury.  

Cel współpracy to wzmocnienie działalności kulturalnej na Starym Mieście,  pokazanie potencjału działających w tym obszarze instytucji oraz wzajemna prezentacja bieżącej oferty.

Działania w ramach RadUNII Kultury:

  • Noc Muzeów 2022, Noc Muzeów 2023
  • Święto ulicy Garncarskiej 2022
  • wspólna wystawa Muzeum Nauki Gdańskiej i Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego „Pionierki, badaczki, liderki. Kobiety gdańskiej nauki”
  • spacery szlakiem kanału Raduni w języku polskim i ukraińskim
  • wydarzenia na scenie przystanku Równość w trakcie Jarmarku św. Dominika

Partnerzy RadUNII wydali też wspólną ulotkę – kartę spaceru zachęcającą do odkrywania wyjątkowych miejsc na Starym Mieście. Ulotka jest dostępna w Ratuszu Staromiejskim i u partnerów RadUNII Kultury. Została wydana w trzech wersjach językowych: polskim, angielskim oraz ukraińskim.

W 2023 ruszył Latający Uniwersytet RadUNII Kultury, czyli cykl otwartych popularnonaukowych wykładów, które przybliżą historię Gdańska. Cykl skierowany jest do mieszkańców, osób zainteresowanych historią, chcących z jednej strony dowiedzieć się czegoś nowego, ale i uporządkować wiedzę, którą mają.

Harmonogram* wykładów na 2024 TUTAJ

 

Kontakt:

Ewa Jasińska, koordynatorka RadUNII Kultury

ewa.jasinska@nck.org.pl 

 

*Harmonogram może ulec zmianie. Prosimy o sprawdzanie informacji na naszej stronie