Festiwal Kultur „Okno na Świat"

Jego idea pojawiła się razem z dyrektorem, Larrym Okey Ugwu, a pierwsza odsłona nastąpiła we wrześniu 2005 r. Największy i flagowy festiwal NCK – „Okno na Świat” to miejsce spotkań artystów różnych kultur z trójmiejską publicznością, festiwal międzynarodowych fuzji, którego naczelnym celem jest promowanie tolerancji, szacunku i zainteresowania „innością”, otwartości na to, co dla nas odległe i czasami – wciąż jeszcze – niezrozumiałe. 

W przypadku tego festiwalu „dialog” jest słowem kluczowym – wszystkie działania festiwalowe: koncerty, warsztaty, spotkania, prezentacje, projekcje filmowe, szereg projektów interdyscyplinarnych zmierzają do sprowokowania interakcji, stawiają publiczności w ciągłym stanie zdziwienia poprzez zderzanie ze sobą różnych kultur, poprzez zamierzone „niedopasowanie” gatunków i form. 
Nasze działania w ramach festiwalu zostały docenione przez Unię Europejską, która włączyła „Okno na Świat” w ramy polskich obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego w 2008 r. 

Każdego roku w ramach festiwalu odbywa się debata „Okno na Świat”. To właśnie ona, posługując się bardziej bezpośrednią, skupioną formułą spotkań z ekspertami, naukowcami, intelektualistami, podróżnikami czy dziennikarzami pozwala przyjrzeć się problemom poruszanym w czasie festiwalu, niejako przez lupę; poruszyć nie tylko serca, ale i głowy uczestników. Wśród dotychczas poruszanych tematów znalazły się:

  • spotkanie jako jeden z najważniejszych wątków w twórczości Ryszarda Kapuścińskiego, a zarazem jako metafora, która pozwala spojrzeć na dzieło reportera z punktu widzenia literackiego, socjologicznego, antropologicznego, dziennikarskiego, a także czytelniczego;
  • problem asymilacji ludzi odrębnych pod względem kulturowym i społecznym, którzy pragną jednak zachować swoją tożsamość.